• YARIM ALTIN
  1.548,62
  % 0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7188
  % -0,10
 • € EURO
  9,0811
  % 0,14
 • £ POUND
  10,0077
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  1,1357
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,1001
  % 0,46
 • BITCOIN
  83876,637
  % 0,56
 • BIST 100
  1.153,19
  % 0,69
tempobet

Altın Piyasası nedir ? Altına nasıl yatırım yapılır ?

Altın Piyasası nedir ? Altına nasıl yatırım yapılır ?

Altın Piyasası nedir ? Altına nasıl yatırım yapılır ?

Altın değerli bir maden aracı olarak kriz dönemlerinde güvenli liman olarak sığınılan yerdir. Altın piyasası çok önemli yatırım aracıdır.

Uluslararası ve mevcut kendi borsamız olmak üzere çeşitliliği fazla olan bir yatırım aracıdır. Altın piyasasında yatırım yapmak için karar aldığınızda, altın fiyat hareketlerini izlemelisiniz. Bu piyasa ile ilgili haber ve gündemi takip edilmelidir. Altın fiziki ve fiziki olmayan olarak yatırım imkanı sunar. Fiziki altın almak istendiğinde kuyumcu lardan alınabilir.Fiziki olmayan altın ise banka ve aracı kurumların altın hesap larında işlem yaparak gerçekleştiri lir.Altın yatırımı yapan  yatırımcının tercih ettiği cumhuriyet altını,ata altını,tam altın,yarım altın olarak sıralanabilir. Bilezik ve benzeri işçilik gerektiren altın türleri yatırım aracı olarak kullanılmamalıdır.Sonuç olarak altın maliyeti üzeri ne işçilik maliyeti eklenerek fiyat oluş maktadır.Bu tür altın satış esnasında işçilik hesaplanmadan alış yapıldığı için yatırımcıya zarar ettirir. Fiziki altın yatırımında güvenlik sıkıntısı önem arz eder.Fiziki olmayan altın yatırımı için bankalarda altın yatırım hesabı açıla rak alım satım yapılabilmektedir.Bu altın yatırımında fiziki olmadığı için güvenlik ve altın işçilik sorunu olmadığı için sıkıntı olmamaktadır.

Ekonomik piyasalarda dalgalanma larda en etkili yatırım aracı olarak altın ön plana çıkmaktadır.Merkez bankaları para basımında altın stokları önem arz etmektedir.altın ons diye tabir edilen bir birimi vardır.

Altın fiyatları nın düşmesi yada yükselmesine etki eden en önemli faktörler ;

Yükselme nedeni: Ekonomik belirsizlik ler,Savaş,İç karışıklık ve piyasa belirsizliği.

Düşme nedeni: FED(Amerikan Merkez Bankası) , en büyük altın talep eden ülkelerin(Çin , Hindistan) talep azalt ması, Altın fiyat hareket dalgalanma ları.(ons birimi Dolar olduğu için)

Bu sebepler yanında başka faktörlerde etki etse de en önemli faktörler bunlardır.