Altın yatırımı ile Döviz yatırımı arasında nasıl bir ilişki vardır?

Altın yatırımı ile Döviz yatırımı arasında nasıl bir ilişki vardır?

finansal yatırım nasıl yapılır

Dolar Ve Altın arasında nasıl bir İlişki vardır?. Yatırımcı, yatırım araçlarında ki çeşitlilik sebebi ile sadece borsayı tercih etmemektedir. Piyasalar da altın ve döviz yatırımı yapan oldukça fazla yatırımcı mevcuttur. Yatırımcı piyasa da para kazanabilmek için en önemli kural enstrümanlar arasındaki oluşan birliktelik ilişkisini bilmesi gerekir. Altın ve döviz arasındaki ilişkiyi çözebilen yatırımcının amacına ulaşması kolay olur. Piyasa işleyiş durumuna göre altın değeri yükseldiğinde döviz değeri düşer. Bunun başlıca sebepleri arasında yer alan, İşlem derinliği en fazla araçlar içerisinde dolar ve altının yer almasıdır. Bu işlem hacminin fazlalığının sebebi ise tüm dünyada nakit akış döngüsünün yüksekliğindendir.

altın yatırımı avantajları ve dezavantajları

Altın ve Dolar Arasındaki İlişki nasıl işler

Piyasalarda işleyiş olarak iktisat teorisi olarak üçgen mevcuttur.(Borsa-Faiz-Döviz) Altın ve dolar arasında işleyiş piyasalar da zıt yönlüdür. Bunun sebebi ise şöyle açıklanabilir; döviz ve kıymetli madenler arasında oluşan rekabet ortamından dolayıdır. Piyasalar, ekonomi de oluşan zikzakların azalması durumunda, güven oluşması nedeni ile yatırımcı tercih olarak dövize yönelmesine sebep olur. Piyasada oluşan arz-talep dengesi nedeni ile talep gören döviz artış eğilimine geçer. Tabi ki piyasa işleyişi döviz talebi artışı, altın( kıymetli madenler) talebini düşürür. Piyasa tersi durumda işlem gördüğünde döviz talebi azalır kıymetli maden talebi artar.

Zıt yönlü fiyat hareketli yaptığını anlattığımız döviz-altın bazı durumlarda aynı yönde hareket edebilir. Bu durumun nedeni, Altın da ons değeri dolar ile hesaplandığı için   aralarında ki ilişki oldukça güçlüdür.

Altına yatırım yapan kişiler risk almayı sevmezler. Altın yatırımı, döviz yatırımına göre sakin hareket eder. Yani dövizde oluşan ani düşüş ve yükselişler yaşanmaz. Başka bir sebep de altın uzun vade getirisi yüksek, karlı bir yatırım aracı olmasıdır. Piyasa da bu iki yatırım aracı arasında tercih söz konusu olduğunda ,döviz ve altın yatırımı hakkında da ayrıntılı araştırma yapmak gerekir. Her İki yatırım aracı ile ilgili olarak geçmiş fiyat hareketleri incelenmeli, altın ve dolar ani düşme ve yükselme sebepleri araştırılmalıdır. İyi analiz edilerek tercih edilen döviz yada altın yatırımı ile ilgili olarak   trendin yönüne göre pozisyon almanız gerekir. Bu yöntem ile bilinçli ve sağlıklı bir yatırım yaparak, beklentiniz doğrultusun da  daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir