Bitcoin tanımı

Bitcoin Nedir?

Bitcoin tanımı

Bitcoin nedir? Nasil ortaya çıktı

Bitcoin, aslında dijital paradır. Teknoloji geliştikçe dijital paralarin kodlama tekniği ve güvenliği artıyor. Dünyada dijital paralar 1990’lı yıllardan beri hayatımızda yerini almaktadır. Dünya var olan merkez bankaları ile her ülke kendi parasini çıkarmıştır. Ticaret gecerli olan para birimleri ile yapılmaktadır. Son yıllarda ekonomik krizler ulkeler ve bireyleri dijital paralara yönlendirmektedir.Dijital para cesiti günümüzde çoğalmıştır.

Bitcoin’i diğer dijital paralardan ayıran en önemli özellik ise kriptolu blockchain teknolojisidir.

Bitcoin’in kullandığı bu altyapı, onu arkasında herhangi bir banka, Merkez Bankası veya finans kurumu gibi bir yapının olmasından bağımsız hale getiriyor ve insanlar arasında aracısız işlem yapılmasını sağlıyor. Bu bağlamda zamandan ve mekandan bağımsız olarak sınır ötesi transferler yapabiliyoruz.          Ayrıca transferleri ekonomik biçimde gerçekleştirebiliyoruz.Kısacası Bitcoin dünyanın geliştirdiği dijital paralar içinde kripto para olarak inceleyebilece ğimiz, internet üzerinde geçerli olan bir para birimi. Bu anlamda blockchain dediğimiz açık defter, 2009 yılında Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı andan itibaren bütün kayıtlarına tek tek şeffaf olarak bakabilmemizi sağlıyor. Bu trans feri yapan kullanıcıların, her birinin 28 yılda çözülebilecek şifre ve kullanıcı ad larına sahip olmasını ve onların anonim olarak kalmasını sağlıyor.

2009 yılında Bitcoin’i ilk kez duyuran Satoshi Nakamoto adlı kullanıcıdır. Fakat tahminlere göre Bitcoin bir grup tarafın dan 1990’lardan beri gelen üretimlerinin sonucu olarak ortaya çıktı. İlk ortaya atıldığında finans kuralları belirlenmiş bir dijital değiş-tokuş protokolü olarak tanıtıldı.

Btc’nin en büyük farkı kişiler arasında olan para alışverişlerinin tek bir mer kezden yapılmamasıdır. Kayıtların, şu anda halihazırda 16,000 tane sunucu üzerine aynı anda senkronize olarak yazılması ve buradaki para hareket lerinin işlem teyitlerinin ise bu 16,000 tane sunucu arasından 3 tanesinin atanarak yapılmasıyla gerçekleşen bir formda olması, Bitcoin’in herhangi bir banka, Merkez Bankası ya da finansal kuruma ihtiyaç duymadan bu işi kişiler arasında bağımsız olarak yapabileceğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir