Bono nedir? Bono çeşitleri nelerdir?

Bono nedir? Bono çeşitleri nelerdir?

 Bono nedir, Ticaret kanununda değerli kağıt olarak ifade edilmektedir. Ticari hayatta kullanımı iki şekilde olmaktadır. 1-Ticari hayatta borç-alacak ilişkisi durumunda kullanılan bono 2-Devletimizin finansman kaynağı yaratmak için kullandığı borçlanma kağıdı olarak hazine bonosu v.b kıymetli kağıtlar olarak kullanım alanı vardır. Bono, güvenilir, getiri sağlayan yatırım araçları arasındadır.

bono çeşitleri nelerdir

Bono Nedir?

Bono, bir ödeme vaadi olarak görülür ve vadeli işlemlerde kullanılan bir senettir. Borçlu olan kişi ödeme için ayıracak nakit parası olmadığı için nakit ödeme yapmak yerine alacaklısına bono verir. Bu şekilde vadesi geldiği zaman ödemek üzere borçlanmış olur.

Bono iki şekilde tahsil edilmektedir. Birincisi, vadesi dolunca, alacaklının, borçluya başvurarak tutarı tahsil etmesi karşılığında elinde bulunan bonoyu vermesidir. İkincisi ise alacaklı vadesi dolmadan, banka kanalı ile bonoyu iskonto ederek bedeli tahsil etmesidir. Borç vadesi dolduğunda ise borçlu borcu ödemekle yükümlüdür.


Bono, üzerinde şart usul esasları şu şekildedir:

 • Bono kelimesi,
 • Kayıtsız şartsız bir meblağ ödenmesi vaadi,
 • Lehtarın adı ve soyadı,
 • Bononun düzenlendiği gün,
 • Bononun düzenlendiği yer,
 • Ödeme yeri, 
 • Senedi düzenleyenin imzası, 
 • Vade yazılacak kısım yer almalıdır.

 Bono Türleri Nelerdir? 

Bono, yatırım için kullanılan farklı türleri bulunmaktadır. Hazine bonosu, altın, gümüş ve platin bonosu, banka bonoları, finansman bonosu (A Tipi, B Tipi gibi bonolar) şeklinde türleri bulunmaktadır.

Bonoların türleri şu şekilde açıklanabilir:

Hazine Bonosu: Yatırımcıya Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi garantisinde çıkarılan ve bir yıldan kısa vadeli olarak Türk lirası veya döviz cinsinden devlet iç borçlanma bonosu olarak çıkartılan değerli kağıtlardır. Hazine bonosu getirisi, vade tarihi bitimine kadar yatırımcı portföyünde bulundurursa, anapara ve faiz getirisi alması devlet garantisindedir.
Altın, Gümüş Bonoları: Borsa İstanbul bünyesinde Altın Borsası üyesi bankalar  kıymetli maden aracı kurum ,kıymetli maden cinsinden ihraç ettiği bonolardır. Değerli maden karşılığı ihraç edilen bono tipleridir. Altın, gümüş bonoları, iskontolu yada iskonto’suz satışa konu olabilmektedir. Altın, gümüş bonolarının vadesi 60 günden az – 360 günden fazla olamaz.
Banka Bonoları: Kalkınma ve yatırım bankalarının borçlu sıfatıyla düzenlediği bonolardır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kayda alınmasının ardından ihraç edilerek iskonto esasına göre satılan menkul kıymetlerdir. Halka arz edilecek banka bonolarının vadesi, 60 günden az – 360 günden fazla olamaz.
Bonoların alım – satım işlemi, ikinci el piyasada serbesttir
.
Finansman Bonosu: Şirketlerin kısa vadeli fon ihtiyaçlarını karşılamak için genel olarak anonim ortaklık statüsünde olan büyük firmalar, bankalar ve finans kuruluşları tarafından basılıp ihraç edilen borç senetleridir. Amaç  kısa süreli fon ihtiyacını karşılamaktır.. 

4 thoughts on “Bono nedir? Bono çeşitleri nelerdir?

 1. Bankalardan 2 el hazine bonoları karşılıksız satılmışsa güvencesi yok…… Mevduat karşılıksız olsa da tmsf güvencesinde

 2. Bankalardan 2 el hazine bonoları karşılıksız satılmışsa güvencesi yok…… Mevduat karşılıksız olsa da tmsf güvencesinde

 3. Hazine bonoları bankalardan müşteriye makmuzla karşılıksız satılmışsa. güvencesi yok……. Mevduat kayıtsız olsa da tmsf garantisine

 4. Hello. I have checked your borsasistemi.com and i see you’ve got some duplicate content so probably it
  is the reason that you don’t rank hi in google. But
  you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles like human, just search in google:
  miftolo’s tools

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir