• YARIM ALTIN
  1.439,23
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4065
  % -0,06
 • € EURO
  9,0606
  % 0,03
 • £ POUND
  10,1337
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,00
 • BITCOIN
  235030,588
  % -2,14
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59
tempobet

Borsa Eğitimi Nasıl ve Nereden Alınır?

Borsa eğitimi, tıpkı bir laboratuvarda deney yapar gibi deneme ve yanılma yöntemleri ile ilerlenerek öğrenilebilecek bir alandır. Borsadaki en önemli özelliklerden biri de hayat boyu süreklilik gösteriyor olmasıdır. Kendilerini kanıtlamak geliştirmek isteyen yatırımcılar, bu alanda zorlu bir süreç geçirmektedir. Oyun gibi görebileceğiniz bu platformda, oyunun stratejileri yıllardır aynı şekilde tüm hızıyla kullanılmaya devam etmektedir. Peki, Borsa nedir? Borsa, halka açılan şirket hisselerinin alınıp ve satıldığı platformdur. Türkiye ve Dünya çapında birçok borsa hissesi bulunmaktadır. Borsada amaç her ne kadar elde etmek olsa da kendi bünyesinde her alıcıya bir satıcı, her satıcıya da bir alıcı bulabilmektedir. İşletme derslerinde gördüğümüz arz ve talep ilişkileri burada da karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, eğer alıcı sayısının çok olduğu durumlarda talep artarsa ve satıcı sayıları yani arz durumu da azalırsa hisselerin fiyatları artmaya başlayacaktır.

Borsa Eğitimi Ne İşe Yarar?

Günümüzde borsa öğrenebilmek geçmişe göre daha kolaydır. Bulunduğumuz teknoloji çağı ile internet üzerinden kolayca Borsa hakkında bilgi alınabilir, ya da ne işe yaradığı öğrenilebilir. Borsa piyasasında yer edinip, yatırımları ile kar elde etmek isteyenlerin öncelikle borsayı baştan aşağıya öğrenmesi gerekir. Bunların dışında borsa öğrenebilmek için birçok akıllı yöntem bulunmaktadır. Bunlar; Borsayla ilgili kitap okumak, sanal borsa oyunlarına dahil olmak, internetten borsa araştırması yapmak, Youtube ekonomi kanallarını takip etmek ve diğer sosyal medya hesaplarından borsa hesaplarını takip etmek,  Başarılı yatırımcıları dinlemek, ekonomi haberlerini takip etmek ve son olarak bu alanla ilgili konferanslara katılmaktır.

Borsa Nedir ve Nasıl Çalışır?

Borsa, alıcı ve satıcıların bir araya geldiği teşkilatlı bir pazar ortamıdır. İMKB tarafından 26 Aralık 1985 yılında törenle açılan piyasa, o günden bugüne hiç durmadan çalışmalarına devam etmektedir. Borsa işlemlerinde kullanılan hisse senetleri ve bono gibi araçlar, belli kurallara uygun olarak el değiştirebilmektedir. Bu sebeple de alıcı ve satıcının yüz yüze gelmesine gerek kalmamaktadır. Borsa piyasasında kar elde edildiğini ve büyük yatırım aracı olduğu söylentilerini duyan kişiler, borsa eğitimi alarak bu piyasada yer almak istemektedirler.