• YARIM ALTIN
  1.439,23
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4141
  % 0,04
 • € EURO
  9,0535
  % 0,05
 • £ POUND
  10,1320
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % -0,37
 • BITCOIN
  237030,659
  % -1,21
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59
tempobet

Borsa Hakkında Genel Bilgiler

Borsa Hakkında Genel Bilgiler

Birikim değerlendirmeleri ve mal varlıklarının alım satımının gerçekleşmesi amacıyla ticarete dahil edilen kurumsal piyasa, borsa olarak adlandırılmaktadır. Borsa hakkında genelve temel bilgiler edinerek, piyasada kazanç sağlamak ve ticaret yapmak birbiri ile aynıdır. Riskli bir çalışma olan borsada, çoğu yatırımcı paralarını borsaya yatırmalı mı ya da nasıl yatırmalı gibi sorular sormaktadır. Borsa işlemleri gerçekleştirilirken, ticarette olduğu gibi burada da riskleri önleyebilmek için borsa bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Bilgi sahibi olarak başladığınız yatırım işlemlerinizde, beklentilerinizin geri dönüşünü sağlayacak işlemler yapabilir ve maddi anlamda kazanca ulaşabilirsiniz. 

Borsa hakkında

Borsaya Nasıl Başlanır?

Borsada yatırım yapabilmek için öncelikle ergin yaş olarak sayılan 18 yaşına ulaşılması gerekmektedir. Bunu beraberinde, işlemlerin yürütülebilmesi amacı ile vadesiz bir hesabınızın bulunması gereklidir. Genellikle borsa işlemleri yaptıran bankalar, bu gibi işlemlerde kullanıcılara yardımcı olabilmektedir. Burada asıl önemli olan nokta ise seçeceğinizin bankanın yasal bir aracı kurum olup olmadığına dikkat edilmesidir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından gerçekleştirilen düzenleme ve denetlemelerde işlem yapılabilmesine uygun görülmüş olan kurumlardan yana tercih bulunulmalıdır. SPK’nın web sitesinde lisanslı kurumların listesi yer almaktadır. Liste içerisinden kendi borsa bilgilerinize uygun olan aracıyı seçerek hizmet almaya başlayabilirsiniz. 

Borsa hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, bunun bir oyun olmadığının ve yatırım aracı olarak görülmesi gerektiğine dikkat etmelidir. İşlemlerinizi keyfi bir şekilde yapmanız halinde kazanç elde edebilmeniz mümkün olmayacağı gibi elinizdeki mevcut miktardan da olacaksınızdır. 

Borsa Hakkında Nasıl Eğitim Alınır?

Borsa eğitimlerinde ilk akla gelen her zaman için SPK tarafından uygun görülen aracı kurumlar olmuştur. Bu eğitimler, eğitim kitapları, videolu anlatımlar, seminerler ve demo hesap kullanımları ile desteklenmektedir. Eğitim süreçlerinin tamamlanmasının ardından piyasa içerisinde detaylı bilgi ve ipuçlarına sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinden online olarak verilen eğitim hizmetleri, genellikle ücretli olabildiği gibi ücretsiz birkaç eğitim seçeneği de bulunmaktadır. Ancak, borsa hakkında eğitim almak ve ciddi anlamda bu işi öğrenmek istiyorsanız, gerekli masraflardan kaçınmamanız gerekmektedir. Çünkü, iyi bir borsa bilgisine sahip olmadığınız takdirde, ileriye dönük daha büyük kayıplar yaşayabilmeniz olasıdır.