• YARIM ALTIN
  1.332,45
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2886
  % -0,21
 • € EURO
  8,7804
  % -0,21
 • £ POUND
  10,1627
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  1,1274
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,0982
  % -0,27
 • BITCOIN
  362289,342
  % 5,34
 • BIST 100
  1.527,45
  % 3,81
tempobet

Borsada Fiyat Oluşumu: Fiyatlarda Kademe değişimi nedir ?

Borsada Fiyat Oluşumu: Fiyatlarda Kademe değişimi nedir ?

Borsada Fiyat Oluşumu: Fiyatlarda Kademe Kavramı nedir ?

Borsada fiyat oluşumu arz ve talep  dengesine göre oluşur. Alıcı ve satıcı işlem aralıklarında emir girişleri ile bu denge üzerinde gerçekleşir. Borsa fiyat oluşumları açılış seansında bir önceki kapanış fiyatının  ağırlıklı ortalamaları alınarak bulunur.

Borsa derinlik

Kademe kavram olarak ne demek örnekle açıklayalım. Örnek, ISCTR hisse senedi almak istedik her istediğimiz fiyattan alış işlemi yapamayız. Bunun nedeni O gün için belirlenmiş aralarında belli bir fark olan fiyat seviyelerinden alabilirsiniz. Her bir fiyat seviyesi de bir kademeye karşılık gelmektedir.BİST Fiyat kademeleri hisse senedi alım satım yapan yatırımcıya  alış satış işlemi esnasında çok fazla zarara uğramamaları için uygulanmaktadır. Örneğimizde ISCTR hissesi fiyatı 4 seviyeleri ve her kademe arası 0.02 lik fark var. Kademenin diğer adı ise fiyat adımı da denmektedir.

Borsada Fiyat Oluşumu: Seans içi maksimum ve minimum fiyat seviyeleri :Borsada işlem bir kurala göre işler. Hisse senetleri seans açılış fiyatları bir önceki seans kapanış ağırlıklı ortalama fiyata göre tanımlanmış işlem göreceği fiyat kademe değerleri mevcuttur. Örneğin BİST, ISCTR hisse senedi kapanış fiyatı 4 TL olsun ve 5 kademe öncesi 5 kademe sonrası BİST‘te, her seans için artı eksi yüzde 10’dur.Borsa açıldığında ISCTR  hisse senedini almak ve satmak isteyenler hangi kademede ne kadar satmak istiyorsa tersi durumu almak istiyorlarsa bildirirler. Bunlar borsanın ilk açılış anında konsolide edilir.Açılış kademesi, açılıştaki en yüksek alım ve en düşük satım kademesidir.Sonrasında da en yüksek alım kademesi ve en düşük satış kademesi hissenin açılış kademesi olur. Mantık, hisseyi farklı fiyattan almak ve satmak isteyen yatırımcının  sıraya girmesi işlemidir.

Borsada Fiyat Oluşumu: Alış ve Satış Kademelerinden İşlemlere Örnek:Borsada fiyat oluşumu ise örnek ile devam edersek, İlk açılış anında fiyat 4 ve 4.02 fiyat kademesi olsun. Alım yapmak isteyenler en yüksek 4 den satım isteyenler de en düşük 4.02 den satmak istiyor. Alış kademesinde 20000 lot satış kademesinde de 60000 lot olsun. Bu emir pasif emiri teşkil eder. Çünkü emir beklemededir. Ancak  4.02 den yeni bir emir girişi ile 30000 lot almak isterse bu bir aktif emirdir. Bu emir ile  sonrasında 4.02 kademesinde 30000 lot satış kalır. Daha sonra yeni bir alış emri girişinde 20000 lot almak isterse 4.02 kademedeki  lot bittiği için, 20000 lot 4.02 den almak isteyen kalır. Bu durumda da yeni kademe 4.02 4.04 olur.

Borsada Fiyat Oluşumu: Kademe Kavramı, Alanlar ve Satanlar işlem mantığı:Borsa açıldığında ISCTR  hisse senedini almak ve satmak isteyenler hangi kademede ne kadar satmak istiyorsa tersi durumu almak istiyorlarsa bildirirler. Bunlar borsanın ilk açılış anında konsolide edilir.Borsada Fiyat Oluşumu: Fiyat kademesinde dinamik alım satım, derinlik kavramı,Sistem böyle işler. Bu arada kademeye yeni alış ve satışlar girilebilir. Yani söylediğim şey oldukça dinamiktir.Genel olarak alış kademeleri toplamında satış kademeleri toplamından daha çok lot olması hissenin alıcılı tam tersi de satıcılı olduğunu gösterir. Eğer gerçekleşen işlemlerin hacim olarak miktarı çoksa o hisse senedi için derinlikli denir.

Borsada Fiyat Oluşumu: Borsada Derinlik Analizi 

Borsada fiyat oluşumu tahmin edebilmek için, alış satış analizlerine bakarak hisse senedi trend yönünü yani yükselip yükselmeyeceğini tahmin etme durumuna hisse derinlik analizi denir. Derinlik analizi yabancı alış satış veya hisse senedi üzerinde yoğunlaşma dağıtılma gibi analizler için faydalıdır. Ancak dikkat etmek gereken noktası da  çok belli olduğundan derinlik analizi yanlış işlemle sonuçlanabilir. Örnek kademe boşalması durumunda işleme geç kalınmasıdir.Borsada Fiyat Oluşumu: BİST Borsasındaki Olası Fiyat Seviyeler:BİST’ de kural olarak  her gün içinde hisse senedinin göreceği maksimum ve minimum seviye bellidir. Bu seviyeler hisse bir önceki seanstaki kapanış değeri ağırlıklı ortalaması alınarak oluşturulur.Borsada Fiyat Oluşumu: Hisse senetlerinde günlük artış limiti:Sermaye piyasamızda koruma amaçlı olarak bu tür bir limit mevcuttur.

Borsada Fiyat Oluşumu: Kısa süreli al- sat para kazandırır mı?         

Borsa da para kazanmak tersi durumunda oluşan kaybetmek kavramları kademe bakış açısı olarak alım ve satım yapanlar arasında bir emir zincir kuyruğu içinde  doğru fiyat seviyeleri ile işlem yapmayı ifade eder. Yatırımcı profil grubu olarak kısa vadeli yatırımcı al-sat yaparak para kazanmaya çalışır. Borsa fiyatı oluşumu, Alış satış yaparken serbest fiyat  alım ve satım mantığı vardır. Örneğimizde ISCTR  4 – 4.02 kademesi mevcuttu. Bizim girdiğimiz emir serbestten alım yaparsanız 4.02 kademesi başlanarak alınmak istenen miktara kadar hisse senedi alabilirsiniz. Alım miktarı emri kadar hisse senedi satışı 4.02 kademesinde varsa 4.02 den alırsınız. Fakat kademede toplam satılan miktar az gelir ise bir üst kademeden alış gerçekleşir. Aynı işlem serbest fiyattan satış için de geçerli olmaktadır.   Borsada Fiyat Oluşumu: Hisse senedi alımı yaparken, alış satış fiyatı vermeyin serbest kademeden alış yapın.Küçük yatırımcı grubuna tavsiyemiz genel olarak serbest alım satım yapmaları nedeni hisse senedi alıp satan insanlar bir kademenin hesabını yaparken zaman kaybı yaşar. Fırsatları değerlendiremez. Serbest fiyattan alım satım, borsada fiyat oluşumunda en basit ve temel bir yöntemdir ve küçük yatırımcılar tarafından da tercih edilmelidir