• YARIM ALTIN
  1.439,23
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4151
  % 0,00
 • € EURO
  9,0516
  % 0,01
 • £ POUND
  10,1497
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % -0,01
 • BITCOIN
  234507,498
  % -1,77
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59
tempobet

Borsada Kaybetmeye Neden Olan Faktörler

Borsada Kaybetmeye Neden Olan Faktörler

Borsada Kaybetmeye Neden Olan Faktörler

Borsa piyasasında para kaybetmek kazanmak kadar normal bir durum olsa da hiçbir yatırımcı bunu deneyimlemek istemez. Bu nedenle borsa piyasasında yatırımcıların kaybetmemek adına izlemesi gereken birkaç adım vardır. Söz konusu bu adımlar sayesinde kaybetme ihtimali en aza indirilebilir. Böylece kazanma oranı yükselen yatırımcı başarılı sonuçlar elde eder. Ancak bunun aksine tüm olasılıkları dikkate almadan atılan adımlar yatırımcıları olumsuz sonuçlara sürükler.

Borsa yatırımcılarını başarıya götüren faktörler aslında oldukça basittir. Önemli olan bunları anlamak ve uygulamaktır. İçeriğimize göz atarak borsada kazanmanın sırları hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Kontrolü Elden Bırakmak

Borsada bilgilerinizi artırmak adına borsa sanal hesapları daha yakından takip etmeniz gerekir. Böylece birikimlerinizi daha iyi bir şekilde değerlendirmek için izlemeniz gereken yolu daha hızlı belirlersiniz. Kontrollü bir şekilde hareket etmek diye nitelendirebileceğimiz bu adım sayesinde piyasa hareketlerini devamlı denetim altında tutmuş olursunuz.

Acele Etmek

Borsada kaybetmenin ana nedenlerinden biri de sabırlı olmamaktır. En küçük aceleci hareketiniz bile varmak istediğiniz başarıdan sizi uzaklaştırır. Çünkü borsa sabır isteyen bir platformdur. Bu nedenle atlayacağınız en küçük bir detay bile daha büyük sonuçlarla karşınıza çıkar. Sonuç olarak risk oranınız artar ancak kazanma oranınız azalır.

Başkalarının Fikirlerini Fazla Önemsemek

Borsada başarılı olmanın bir diğer sırrı tüyo almak olarak görülür. Ancak bunun dışında birilerinin tamamen fikirlerinizi şekillendirmesine izin vermemeniz gerekir. Kendi kurduğunuz strateji ile ilerlemeli ve başkalarından bağımlı hale gelmemelisiniz. Bazı yatırımcıları borsada kazanmak için daha başarılı yatırımcılardan tüyolar alır. Uygulanması gereken adım budur.

Kaybedeceğini Düşünmemek

Borsada kaybetmeye sürükleyen bir diğer unsur hiçbir zaman kaybedeceğini düşünmemektir. Böyle bir durumdan kaçınmak için fazla kontrollü davranmak aslında kazanma egonuzla ilişkilendirilir. Borsada kaybetmek de kazanmak kadar olası bir durumdur. İşlemleriniz sırasında bu ihtimali de göz önünde bulundurmanız gerekir. Böylece daha sağlam önlemler alabilir ve kaybetme riskinizi en aza indirebilirsiniz. Borsa stratejisi oluşturulurken kaybetme olasılığı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde kontrolsüz bir yol izlenmiş olur. Borsada her şeyin zincirin halkaları gibi birbiri ile ilişkili olduğunu unutmamak gerekir.

Psikolojik Unsurlar

Borsa yatırımcılarını başarıya ulaştıran bir diğer unsur da bilgi ve deneyimle birlikte psikolojik etkenler gelmektedir. Yatırımlar sırasında yaşanan olumsuzlar yatırımcıların ruh halini olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda panik haliyle daha fazla yanlışlar bırakmak mümkündür. Bu noktada psikolojik çalkantılar borsa yatırımcılarının kontrolü kaybederek başarısızlıklar yaşamasına neden olur. Borsa yatırımları sırasında her olumsuz durumda kendinizi kaybetmemeli ve sakin kalmayı başarmalısınız. Duygularınız borsa stratejinizi etiklerse kazanma ihtimaliniz azalır.