Borsada Yatırımcı Anlık Teknik Analizi Nasıl Yapabilir?

Borsada Yatırımcı Anlık Teknik Analizi Nasıl Yapabilir?

Finans piyasalarında yatırım kararı almak ve para kazanmak için gerekli olan en iyi  yardımcı teknik analizdir. Portföyde ki mevcut bulunan hisse senetlerinden daha iyi getiri elde etmek için, hisse senedi yatırımcısı kullanacağı en iyi araç hisse teknik analizi ile gelecekte oluşacak fiyat noktaları hakkında en tutarlı verileri teknik analiz ile görebilir. Teknik analiz yönteminin en önemli özelliği, fiyat hareketlerini göz önünde bulundurmasıdır.

Teknik analiz nedir?

Teknik analiz; Yatırımcının işlem yapacağı yatırım araçlarının geçmişte oluşmuş tüm fiyat hareketleri günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak grafiğe dökülerek, geçmişte oluşan fiyatlar hareketlerinin, gelecekte de olacağı üzerine yapılan analiz tekniğidir.

Teknik analiz yaparken neye dikkat etmek gerekir?      

Teknik analiz yöntemini uygularken fiyat grafiklerinden faydalanılır. Finans piyasası yatırımcısı, fiyat grafikleri yardımı ile piyasada ki anlık oluşan trendi, yatırım yaptığı yada yatırım yapmayı düşündüğü yatırım aracının(Hisse senedi, Altn, Döviz, Viob, Endeksler) destek ve direnç noktasını bulmak için kullanır. Finans piyasası yatırımcıları, teknik analiz uygularken bulunduğu piyasa temel trendlerine göre hareket etmesi gerekir.

Temel trendler; Boğa Piyasası ve Ayı Piyasasıdır. Boğa piyasası üç aşamadan oluşur. İlk aşamada; durgun süre gelen piyasada hareketlenme meydana geleceğini hisseden yatırımcılar, hareketlenme oluştuğunda daha çok kazanç sağlamak için piyasa değerinin altında olan hisse senetlerini portföylerine katarlar. Teknik analizin en formda olduğu ve en fazla getiri sağladığı ikinci aşamadır. piyasa hareketlenir  ve borsa yükselmeye başlar. Bunun sonucunda İşlem hacmi artar. Boğa piyasasının son aşaması olan üçüncü aşamada ise yükselen piyasa ile birlikte herkes piyasaya girmiştir. Boğa Piyasası’nın 3. Evresi aynı zamanda, Ayı piyasası birinci aşamasını oluşturmaktadır. Ayı Piyasası’nın ikinci aşamasında, piyasaya tamamen panik hali ile satışlar hızlanır. Bu aşama da alıcı sayısı iyice düşmeye başlamış, satıcılar da portföylerin de kalan son kısımları satmaktadır. Oluşması muhtemel yeni durum için pozisyon almak istemektedirler. Üçüncü aşama piyasanın artık sakinleştiği, küçük de olsa alıcıların olduğu aşamadır. Bu trend döngüsü sürekli olarak piyasa şart ve koşuluna göre değişiklik göstermektedir.

Borsada kullanmamız gereken grafikler hangisidir?

Borsa da uygulamada çeşitli grafikler kullanılsa da en çok tercih edilen mum grafikler olmaktadır. Mum Grafikler, başka grafik türüne göre daha çok bilgi verdiği için yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Hisse senedi yatırımcısı, grafik üzerinde gördüğü her bir mum, tercih ettiği zaman aralığındaki tüm fiyat hareketlerini görür. Bu grafiğe inceleyerek seçtiği zaman aralığında(1 saat,4 saat,1 günlük,1 aylık gibi) yatırım aracı açılış-kapanış fiyatı, en yüksek-en düşük fiyatı ve hangi yöne doğru hareket ettiğini görebilme imkanına sahip olur. Grafik mum rengi yatırım aracı düşüş mü, yükseliş mi trendi mi yaşıyor onu bize belirtir. Yatırımcının ikinci tercihi ise Bar grafiğidir. Teknik analiz için bar grafiğinde; çubukların sağ ve sol tarafına çizilen kısa çizgiler bize fiyatın düştüğü veya yükseldiği konusunda bilgi verir. Çizgi Grafiği: En basit grafik çeşidi olan çizgi grafiği, kapanış fiyatına göre çizilir ve her bir periyot noktasal olarak işaretlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir