• YARIM ALTIN
  1.377,42
  % 1,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN
  347786,632
  % 2,26
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
tempobet

Broker Nedir?

Broker Nedir?

Diğer insanların yerine satın alma ve satma işlemlerini gerçekleştiren kişilere broker adı verilir. Genellikle bir aracı görevi üstlenen bu kişiler, alıcı ve satıcıların arasındaki işlemleri düzenlemektedir. Alıcı ve satıcının anlaşmayı tamamlamasının ardından taraflardan biri brokere komisyon verir. Brokerler firma olarak da görev yapabilirler. Firma hizmetlerinde komisyon ödeyen müşteriler için acentelik görevini üstlenirler. Birçok sektörde yaygın olan brokerler, çoğunlukla satıcıyı temsil etmektedir. Çoğunlukla satıcılar için çalışıyor olsalar da bazı durumda alıcıyı da temsil edebilmektedirler. Geçmişte yalnızca zengin insanların borsa ticareti amacıyla kullandığı bir araç iken, şimdi finansal sektörlerin her birinde oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Günümüzde birçok çevrimiçi brokere internet aracılığı ile ulaşmak mümkündür. İnternetten hizmet verenlerin çoğu daha düşük maliyetlerde işlem yapmaktadır. 

Broker

Brokerler Ne İş Yapar?

Aracı bir kuruma bağlı olan brokerler, müşterilerden gelen emirlerin gerçekleştirilmesi için aracılık görevini üstlenirler. Borsada bağlı bulundukları kurumun her türlü işlerini takip ederek, gerekli aracılık işlemlerini gerçekleştirirler. Türkiye’de Borsa İstanbul içerisinde faaliyet gösteren brokerler, üye temsilci şeklinde nitelendirilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte aracılık görevlerindeki alım satım işlemleri de üye temsilcinin online bir platforma taşınmasına neden olmuştur. Çevrim içi broker görevi ile herhangi bir kurum ya da firmaya bağlı kalmadan işlem yapabilmektedirler. Ancak, böyle bir durumun güven teşkil etmesi zor olduğundan genellikle bilindik kurumlar üzerindeki brokerlerden yardım alınmaktadır.

Nasıl Broker Olunur?

Borsada kişilerin diğer yatırımcılar ile gerçekleştirdikleri işlemlerinde aracılık görevlerini üstlenebilmesi için SPK (Sermaye Kurulu Piyasası) tarafından verilen tebliğe uygun şartları taşıyor olması gerekmektedir. Brokerlik görevini öğrenebilmek için birçok eğitim programı düzenlenmektedir. Programlara dahil olunarak, program bitimindeki sınavda başarı elde edinilmesi zorunludur. Sınavdan edinilen başarı ile yetki belgesine sahip olabilir ve broker olabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise brokerlik görevi ile hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermektir. Sektör olarak batı ülkelerinde daha fazla gelişmiş olsa da Türkiye’de de gelişmekte olan bir meslektir. SPK tebliğlerine göre her bir aracı kurumda brokerlerin olması zorunludur. Brokerler, hem kurumlarda hem de bireysel olarak çalışma yürütebilirler.