• YARIM ALTIN
  1.596,16
  % -3,55
 • AMERIKAN DOLARI
  7,2916
  % 0,86
 • € EURO
  8,5355
  % -0,93
 • £ POUND
  9,5277
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,0429
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,0997
  % 1,12
 • BITCOIN
  85360,549
  % 1,81
 • BIST 100
  1.060,59
  % 2,53
tempobet

Ekonomide 50-30-20 kuralı ne demektir?

Ekonomide 50-30-20 kuralı ne demektir?

Finansal harcamaları kontrol altına almak sanıldığı kadar kolay değil. Öyle ki birçok kişi maaşından daha fazla borca sahip ve bankalarla başı dertte olan kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu da kişisel finans yönetiminin oldukça düşük bir düzeyde olduğunu gözler önüne seren bir durumdur.

Hâlbuki aldığınız maaşla hem temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız hem isteklerinizi yerine getirmeniz hem de yatırım – birikim yapmanız mümkündür. Bunun için ne kadar maaş aldığınızın bir önemi olmasa da kurala bağlı kalmanız büyük önem arz ediyor. Özellikle tasarruf etmek ve belli bir birikime ulaşmak isteyen kişiler 50-30-20 kuralı ile bunu rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Ekonomide 50-30-20 Kuralı Nedir?

Bu kural ilk olarak Elizabeth Warren tarafından ortaya atılan ve bulunan bir finans programıdır. Harvard Hukuk Fakültesi’nde Profesör olan Elizabeth Warren, 50-30-20 kuralı ile bireylerin daha disiplinli bir harcama yapabilmelerine olanak tanımıştır. Normalde para biriktirmek isteyen kişilerin maaşlarının en az yarısını veya 3’de 1’ini bir kenara atmak yani biriktirmek istediğini görebilirsiniz. Her ne kadar maaşın ne kadarını birikime ayırırsanız o kadar hızlı para biriktireceğiniz kanısı oluşsa da bu tamamen yanlıştır. Zira kendi ihtiyaçlarını tam olarak hesaplayamayan bir kişi sürekli birikime ayırdığı paradan harcamak zorunda kalacaktır. Finansta 50-30-20 kuralında ise bu durum oldukça farklıdır. Bu kurala uyan bir kişi her ay net gelirini belli oranlarda ayırarak buna göre harcama yapar. 50-30-20 kuralında aylık net gelirin yüzde 50’si temel ihtiyaçlar, yüzde 30’u istekler ve ekstra sosyal aktiviteler, yüzde 20’si ise birikim – tasarruf için ayrılmaktadır. Bu kuralda en fazla dikkat edilmesi gereken temel kriter ayrılan bütçelerin dışına çıkmamaktır. Yani gelirinizin yüzde 50’si ile temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu yüzde 50’nin artması bütün kuralı bozacak ve birikim yapmanızın önüne geçecektir.

50-30-20 Kuralını Uygulamak

Bir ay boyunca aldığınız maaş, ek gelir, kira geliri ve bunun dışında ekstra kazandığınız paranın toplamına 50-30-20 kuralı uygulanır. Yani sadece maaş değil tüm gelirlerin toplamı hesaplanır daha sonra ise bu gelirin yarısı temel ihtiyaçlar için ayrılır.

Yüzde 50’lik kısımda kira, fatura, gıda harcamaları ve kredi kartı borcu gibi temel giderler yer almaktadır. Yani yaşamınızı devam ettireceğiniz bu yüzde 50’lik kısım ne kadarsa bu tutar ile temel giderlerinizi karşılamanız ve giderler için yüzde 50’yi geçmemeniz gerekiyor.

Yüzde 30’luk kısım ise deyim yerindeyse ‘lüks tüketim’ için harcanabilmektedir. Yani sosyal ihtiyaçlar, yemek, tatil, yeni bir cep telefonu ve konser gibi birçok şey için sadece yüzde 30’luk kısımdan harcama yapmanız gerekiyor. Eğer yeni bir telefon almak istiyorsanız ve bu gelirinizin yüzde 30’luk kısmını aşıyorsa birkaç ay daha beklemeniz gerekecek. Zira bu kuralı bir kere sekteye uğratmanız zincirin tamamen bozulmasına neden olacaktır.

Kalan yüzde 20’lik kısım ise sizin tasarruf etmenizi yani birikim yapmanızı sağlayacaktır. Bu yüzde 20’lik kısmı kesinlikle temel ihtiyaçlar veya sosyal aktivite için kullanmamalısınız. Bu nedenle aylık geliriniz ne zaman elinize geçiyorsa bu yüzde 20’lik birikim kısmını direkt olarak ayırmalısınız. Nasıl birikim yapacağınız ise tamamen size kalmış. İsterseniz bankada birikim yapabilirsiniz. Bunun dışında gelirinizin yüzde 20’lik kısmına denk gelen tutarla altın, döviz veya yatırım fonu alabilirsiniz. Seçeceğiniz yatırım aracıyla birikimleriniz uzun vadede daha da değer kazanabilir.

Eğer ekonomide 50-30-20 kuralını uygulamak istiyorsanız bunun için ilk etapta borçlarınızı bitirmeniz gerekiyor. Eğer gelirinizin yüzde 50’lik kısmı borçlarınızı ve diğer temel giderlerinizi karşılamaya yetmiyorsa, kredi kartı veya kredi borcunuzu kapatmak için ilk etapta yüzde 20’lik birikim kısmını da borçlarınızı ödemek için ayırabilirsiniz. Zira borcunuzu ne kadar erken bitirirseniz faizden de o kadar kısa sürede kurtulursunuz. Bu durum sizin daha kısa sürede borçlarınızdan kurtularak daha rahat ve kaliteli bir şekilde tasarruf etmenize olanak sağlayacaktır. 50-30-20 kuralı ile finansal yaşamınızı kaliteli bir şekilde devam ettirebilmenizi, giderlerinizi karşılarken aynı zamanda birikim yapabilmenize de olanak tanır. Böylece uzun vadede hayalinizi kurduğunuz evi veya arabayı satın alabilir, aynı zamanda borçsuz bir şekilde yaşamınızı idame ettirebilirsiniz. Ekonomide 50-30-20 kuralı tamamen bir öneri niteliğinde olmakla beraber ne kadar bu kuralı uygulayabilirseniz o kadar birikim yapabilmenizi arttırmaktadır. Eğer kişisel finans eğitiminizin tam olduğuna inanıyorsanız buna benzer kuralları kendinize özel olarak revize edebilir ve para yönetiminizi gerçekleştirebilirsiniz.