• YARIM ALTIN
  1.437,24
  % -0,81
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3469
  % -0,84
 • € EURO
  8,9401
  % -0,74
 • £ POUND
  10,0939
  % -0,45
 • ¥ YUAN
  1,1372
  % -0,59
 • РУБ RUBLE
  0,0978
  % -0,57
 • BITCOIN
  236420,640
  % -5,26
 • BIST 100
  1.536,11
  % -0,27
tempobet

Endeks Nedir?

Endeks Nedir?

Endeks, bir zaman dilimi içerisindeki fiyat, maliyet, satış ve üretim gibi verilerin toplanabilmesi amacıyla oluşturulan göstergelerdir. Borsadaki endeksler ise hisse senedi fiyatlarındaki ve getirisindeki performansları ölçmek için kullanılmaktadır. Endeksler, bütünsel bir şekilde yapılabildiği gibi sektör bazında yapabilmek de mümkündür. Bu sayede de hem hisse senetlerinin hem ekonomi performansının hem de sektörlerin takibi kolayca yapılabilmektedir. Finans piyasasındaki endekslerin amaçları ve kullanım şekilleri diğerlerine gör biraz daha farklılık göstermektedir. Borsa endekslerindeki belirli niteliklerin kategorize edilerek şirket hisse senetlerinde, hem sektöre hem de performansını ölçmek için yarar sağlamaktadır. Rakip şirketler, elde ettikleri bu bilgiler ile birbirlerini takip edebilmektedir. Şirketler açısından daha hızlı bir gelişim ortamı oluşurken, bir diğer yandan da ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olmaktadır.

Endeks

Borsa Endekslerini Etkileyen Faktörler

Borsa endeksleri, içsel ve dışsal olmak üzere iki faktöre ayrılmaktadır. Ülke ekonomisi içerisinde bir gösterge niteliğindeki endekslerinin, hangi faktör ile ne gibi etkiler yaşayabildiği önemli bir konudur. Borsa endekslerini etkileyen faktörlerden içsel faktörler, ülke içerisindeki ekonomik verilerin, faiz oranlarının, işsizlik oranlarının ve jeopolitik konumu gibi riskleri içeren faktörlerdir. Dışsal faktörler ise küresel veriler ile ülkelerin birbirleri üzerindeki ekonomik etkilerinden oluşmaktadır. Küresel piyasalardaki gidişat ile ülke piyasaları endeks üzerinde büyük önem taşımaktadır. 

Popüler Endeks Seçenekleri Nelerdir?

Tüm dünya tarafından takip edilen borsa endeksleri bulunmaktadır. Dünyanın ekonomik anlamda önde gelen ülke ekonomisine sahip olduğunun bir göstergesi olan endeks, küresel ekonomi hakkında da yatırımcılara bilgi vermektedir. Dünyanın en önemli borsa endeksleri içerisinde, en büyük 30 sanayi şirketini içeren Dow Jones 30 endeksi, piyasa değeri en yüksek 100 hisse senedinden oluşan Nasdaq 100 endeksi, ABD hisse senedi piyasasındaki yaklaşık %75’lik bir bölümü oluşturan S&P 500 endeksi, Almanya’nın en büyük 30 şirketindeki performansı ölçen Dax 30 endeksi, İngiltere’nin 100 büyük hisse senetlerini kapsayan FTSE 100 endeksi, Tokyo’daki en büyük işlem hacmine sahip olan Nikkei 225 endeksi ve Paris’teki en büyük çok uluslu 40 şirketini de içerisinde barındıran CAC 40 endeksi bulunmaktadır.