• YARIM ALTIN
  1.509,62
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7255
  % 0,84
 • € EURO
  8,9882
  % 0,77
 • £ POUND
  9,8689
  % 0,83
 • ¥ YUAN
  1,1232
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,57
 • BITCOIN
  84149,442
  % 1,74
 • BIST 100
  1.124,17
  % 0,41
tempobet

Finansal yatırım nedir ? nasıl yapılır ?

Finansal yatırım nedir ? nasıl yapılır ?

Finansal yatırım nedir ? nasıl yapılır ?

Finansal yatırım, yatırım araçları yardımı ile  fiyat değişim oluşumundan getiri sağlamak amacı ile birikim faktörlerinin sermaye piyasasında değerlendirilmesidir.

finansal yatırım nasıl yapılır

Birikim farklı ihtiyaç durumuna göre, sabit olmayan risk faktörü  ile belirlenen vadeler ile değişik yatırım seçenekleri ile kullanılır.

Finansal sistem içerisinde yatırım araçları çok değişik amaç  için kullanılabilir. Bu konuda seçenekli bir kullanım söz konusu olmaktadır. Finansal yatırım yapabilmek için,yatırımcı finansal okuryazarlık bilgisine sahip olması önem taşımaktadır. Tercih edilen finansal yatırım araçları finansal okur yazarlık ile birleştirilerek tercih edilen araç için kullanılması çok önem arz eder.Finansal sistem içerisinde finansal yatırım araçları aşağıda ki şekilde ayrılır.

Finansal yatırım araçlarını iki kısma ayrılır;

 1. Para Piyasası Araçları

 2. Sermaye Piyasası Araçları

Para piyasası şöyle tanımlayabiliriz, vadesi bir yıldan az olan menkul kıymetin alımı,satımının yapıldığı  piyasaya verilen addır.Para piyasası 2 kısma ayrılır. TL ve döviz piyasasıdır. Para piyasası araçları içerisinde Banka Mevduatları, Hazine Bonosu, Finansman Bonosu, Banka Bonoları, Repo, Ters Repo, Yatırım Fonu Katılım Payları ve Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri olarak sıralayabiliriz.

Sermaye Piyasası Araçları ise vadesi 1 yıldan daha uzun olan menkul kıymetlerin alımı ve satımı yapılan piyasadır. Sermaye piyasası araçları olarak Hisse Senetleri, Hisse Senedi Türevleri, Devlet ve Özel Sektör Tahvilleri, Tahvil Türevleri, Eurobond, İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler, Opsiyon Sözleşmeleri ve Vadeli İşlemler, Gayrimenkul Sertifikaları, Teminatlı Menkul Kıymetler, Kira Sertifikaları, Yabancı Sermaye Piyasası Araçları sermaye piyasası araçları olarak gösterilebilir.

Para piyasası Sermaye piyasası araçına göre daha likit olmaktadır.Mevduat faiz geliri, tahvil veya bono  en riski düşük  yatırım araçları olarak sıralanır.Bu araçların getirisi garantili yatırımlardır. Risk çok düşük fakat getiriside o oranda düşük olmaktadır.

Yatırımcılar, finansal piyasalara yatırım yaparken, kendi risk yapısına uygun yatırım araçlarını tercih etmeleri gerekir.Risk yönetimini etkin uygulayan finansal yatırımcı her zaman kazançlı çıkar.