• YARIM ALTIN
  1.042,84
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,8223
  % 0,13
 • € EURO
  7,5691
  % 0,25
 • £ POUND
  8,4542
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  0,9543
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,0968
  % -0,04
 • BITCOIN
  65224,496
  % 0,72
 • BIST 100
  105.520,47
  % 0,15

Doğru yatırım kararı için hangi indikatörler seçilmelidir.?

Doğru yatırım kararı için hangi indikatörler seçilmelidir.?

Doğru yatırım kararı için hangi indikatörler seçilmelidir.?

Yatırımcı, yatırım aracı almak ve satmak için indikatörleri kullanır. Finans piyasalarında doğru noktalarda alım-satım yapmak doğru indikatörleri seçerek para kazanılmaktadır. İndikatörler bir diğer adı da teknik göstergeler olarak anılmaktadır., Yatırımcıya ,yatırıma konu olacak yatırım aracı ile ilgili olarak geçmiş ve şimdiki fiyat veya hacim hakkında bilgiler vererek, performans kriteri esasına göre yatırım yapılıp yapılmayacağı noktasında yardımcı olur. Unutmamak gerekir ki göstergeler, yatırımcıya şu noktada al veya şu noktada sat demez. Bu noktada yatırımcı bireysel yatırım stratejisi ile göstergeleri yorumlayarak yatırım yapar. Yatırımcı para kazanma noktasında birbiri ile uyumlu olan indikatörleri seçmeli ve grafik sade olmalıdır. Bu noktada farklı durumları ve birbirini destekleyen indikatör kullanmak başarılı olmanızı sağlar. İndikatörler sınıfsal olarak 4 kısma ayrılmaktadır.

Yatırım için tercih edilecek indikatörler hangisidir?
 • Trend göstergeleri: Bir trendin gücü ve yönünü ölçmeye yaramaktadır. Fiyat ortalamaları kullanır. Bu göstergeler içinde Hareketli ortalama, MACD,SAR v.b yer alır.
 • Momentum göstergeleri: Fiyat hareketlerini zaman içinde karşılaştırma yolu ile değişimini izler. Bu göstergeler içinde CCİ, RSİ, Stokastik v.b yer alır.
 • Volatilite göstergeleri : Bir pazarda oluşan fiyat oynaklığını ile işlem yavaşlığı ve hızlılığını anlatır. Bu göstergeler bollinger bantları , Standart sapma v.b yer alır.
 • Hacim göstergeleri : Bir piyasa da oluşan fiyat hareket ve değiş tokuşunu kuvvet ve miktar olarak analiz eder. Bu göstergeler arasında yer alan Rate of change, On balance volüme v.b göstergeler yer alır.
Borsa trend

Bu noktada hangi indikatörü kullanmalıyım? diye düşünen yatırımcı kendi yatırım politikasına göre uygun vade seçimine göre, sade anlaşılabilir yorum ile tercih edilebilir olanı uygulamalıdır. Yatırımcı seçim yaparken kendine amacım nedir? Nasıl en kolay şekilde para kazanmak için hangi indikatör seçmeliyim? Noktasını göz ardı etmemelidir.

 Yatırım stratejisini şu iki kural ile birleştirmesi gerekir.

 1. Yatırım stratejimde göstergeyi önemli kılan nokta neresidir?
 2. Seçilen göstergeler bana hangi konuda bilgi verecek? Yukarıda bahsettiğimiz indikatörlerin 4 kısma ayrıldığı noktasını baz alır isek yatırımcı, her bir indikatör çeşidinden 1’er tane seçerek yani 4 tane oluyor. Hisse yada yatırım aracının bu sayede yönünü, gücünü, fiyat değişimlerini, işlem hacmini, miktar ve dengesini izleme imkanına sahip olur. Örnek  RSİ ,MACDD, Bollinger bantları, On balance volüme gibi
hisse zirve noktası nasıl bulunur

Yatırımcı bu indikatörlerin yanında temel analiz ve teknik analiz konusunda destekler nitelikte bilgilere ulaşmaya çalışması para kazanma noktasında yatırımcıya yardımcı olacak unsurlardır.