Hisse performansı yatırımcıya nasıl para kazandırır?

Hisse performansı yatırımcıya nasıl para kazandırır?

Hisse senedi Piyasasindaki hareket dinamik etkileri günlük yapmış olduğu seans kapanış, bu kapanış içinde sergilediği performans ölçütleri içinde gizlidir. Bu noktayı iyi takip eden ve analiz yapan borsa yatırımcısı her zaman para kazanır.

Hisse performans kriterleri

Hisse performansını etki eden faktörleri unutmadan söyleyelim.

Borsada performans kriterleri içindeki en önemlisi, hisse performansıdır. Hisse senetleri ne kadar verim gücü olduğunun anahtar göstergesidir.

Hisse performansı yatırımcıya ,hisse senedi kapanış verileri ile günlük değişim başka anlatımla değer artışı yada azalışı izlenir. Bu izleme ile yatırımcı şu bilgiye ulaşır. Hisse senedi kapanış günlüğü ,performansta olarak olumlu (iyi yönde artış gösteren) çıkan şirketler, borsa kapanış gününe göre en çok artış gösteren hisse senetlerini, borsa kapanış günlüğüne göre hisse performansı olumsuz (kötü yönde azalış gösteren) çıkanlar ise borsa kapanış gününe göre en çok değer kaybeden hisse senetleri bilgisine ulaşmamızı sağlar.
Hisse senet performans  değerlendir mesi yapılırken çok yönlü inceleme yapmanız size çok şey kazandırır. Bu inceleme yapılırken sadece piyasa hareket seyri yeterli değildir. Bu inceleme yanında borsa endeks olarak kazanım sağlayabiliyor mu? Hisse piyasa derinliği fazla olan endeks ve sektörler gelişimini de izlemenizi tavsiye ederiz.
Borsa kapanış seans en fazla artan ve azalan hisse senetleri listesi yatırımcıya ip uçları verir. Yatırımcı bu listeye giren hisseleri iyi analiz etmelidir. Bu noktada hisse senedi kapanış, günlük performa ns bir rakam değeri olmasından  ziyade, neden bu rakamlar bu listeye girdi sebep leri nelerdir? noktası araştırılma lıdır. Bu araştırma sonucu bulduğunuz sebepler, hareket listesi girme nedeni mi ?, hisse dipte noktasına ulaştı mı? hisse zirvede noktasına ulaştı mı? hisse hareketi hacimsel olarak destekleniyor ? bu noktalar iyi incelenmesi gerekir.
Hisse eğer, yatırımcı tarafından ilgi görüp görmediği noktası anlamak için hisse işlem hacmi ve para girişi olması gibi noktalara bakması gerekir. Hisse performansı için derinlemesine bir analiz yapmanız gerekir.

Hisse performansı sadece günlük olarak degil, aylık , yıllık olarak da inceleme yapmanız yararınıza olacaktır. Bu noktada hisse performansı olarak BIST 30 hisseleri özellıkle bu noktada soda sirketi finnet verilerine göre son 5 yılda yatırımcısına iyi para kazandırdığı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir