Hisse Senedi nasıl alabiliriz ?

Hisse Senedi nasıl alabiliriz  ?                                                                                                Hisse senedi ile ilgili işlem yapacağımız da alım yada  satış işleminde bazı önem arz eden noktalar vardır. Borsada işlem yapmak terimi hisse senedi  ile şirkete ortak olmak anlamını taşır.Şirketler hisse senedi yardımı ile kaynak ihtiyaç larını giderirler. Yatırımcı olarak piyasa ya giren birey yada kurumlar hisse sene di ile işlem yaparak para kazanırlar. Borsanın işlem mantığı, taban seviye den alış yapıp, fiyat yükselince satarak para kazanmaktır.Borsa da para kazanabilmek için öncelikle borsa  araş tırma-analiz hakkın da bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekiyor.Borsa da işlem yapmak için o hissenin analiz edebilme si gerekir bu şu şekilde yapılabilir;           1-Teknik analiz  2-Temel analiz bu iki noktaya göre hareket etmek kazan manız için çok önemli unsurdur.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar ise şöyle sıralanabilir: 

  • Güvenilir hisse senetleri için BIST 50 veya BIST 30 endeksi içinde yer alanları tercih edebilirsiniz.
  • Teknik analizlerden ‘al’ sinyaline odaklanmalısınız.
  • Piyasa tarafından sevilen hisseleri tercih etmelisiniz.
  • Düşen piyasalara karşı dirençli olan hisseleri aramalısınız.
  • Tepe ve dip noktalarını araştırma lı, buralardan alım yapmamalısınız.
  • Çok hızlı yukarı bir ivme göstermiş hisselerden uzak durmalısınız.
  • Risk oranı minimum, getiri oranı yüksek olması beklenen hisseleri araştırmalısınız.
  • Toparlanma aşamasında ve hareketlenmeye hazır olan hisseleri tercih etmelisiniz.
Borsa sistemi
Hisse senedi seçimi ve etkileyen faktörler

Hisse senedi fiyatları arz ve talebe bağlı olarak değişiklik gösterebilir.Borsa da dikkatli ve bilinçli yatırım ile para kazanmak gerçekten kolay olabilmek tedir. Bilinçli yatırımcı fiyat hareketleri ni inceler,haberleri takip eder,kısaca yukarı da belirttiğimiz bilanco analiz lerine uygun olarak hareket eder.

Şirketlerin göstermiş olduğu perfor mans durumları da hisse senedi fiyat dalgalanmalarını  etki etmektedir. Şirketin büyümesi, karlılık ve borçlu luk  durumu, sektördeki konumu, özser maye yapısı gibi birçok faktör, senedin fiyatını etkiler. Alacak olduğunuz hisse ile ilgili olarak, ait olduğu şirket ve sektör ünde araştırılarak bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ülke ekonomisi ve şirketin bilanço analiz durumu gibi konular bir bütün halinde incelenmelidir.Makro ve mikro etki edecek etkenler ile ilgili ola rak da araştırma yapılması ve sonuç durumuna göre hareket etmek gerekmek tedir. Borsa hisse  haberleri, hisse analiz,hisse tüyolar etki edici faktörleri oluşturmaktadır.