Hisse Senedi nasıl alabiliriz ?

Hisse Senedi nasıl alabiliriz  ?                                                                                                                                                    Hisse senedi ile ilgili işlem yapacağımız da alım yada  satış işleminde bazı önem arz eden noktalar vardır. Borsada işlem yapmak terimi hisse senedi ile şirkete ortak olmak anlamını taşır.Şirketler hisse senedi yardımı ile kaynak ihtiyaçlarını giderirler.Yatırımcı olarak piyasaya giren birey yada kurumlar hisse senedi ile işlem yaparak para kazanırlar. Borsanın işlem mantığı, taban seviyeden alış yapıp, fiyat yükselince satarak para kazanmaktır.Borsa da para kazanabilmek için öncelikle borsa hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekiyor.Borsa da işlem yapmak için o hissenin analiz edebilmesi gerekir bu şu şekilde yapılabilir;                               1-Teknik analiz 2-Temel analiz bu iki noktaya göre hareket etmek kazanmanız için çok önemli unsurdur.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar ise şöyle sıralanabilir: 

  • Güvenilir hisse senetleri için BIST 50 veya BIST 30 endeksi içinde yer alanları tercih edebilirsiniz.
  • Teknik analizlerden ‘al’ sinyaline odaklanmalısınız.
  • Piyasa tarafından sevilen hisseleri tercih etmelisiniz.
  • Düşen piyasalara karşı dirençli olan hisseleri aramalısınız.
  • Tepe ve dip noktalarını araştırmalı, buralardan alım yapmamalısınız.
  • Çok hızlı yukarı bir ivme göstermiş hisselerden uzak durmalısınız.
  • Risk oranı minimum, getiri oranı yüksek olması beklenen hisseleri araştırmalısınız.
  • Toparlanma aşamasında ve hareketlenmeye hazır olan hisseleri tercih etmelisiniz.
Borsa sistemi
Hisse senedi seçimi ve etkileyen faktörler

Hisse senedi fiyatları arz ve talebe bağlı olarak değişiklik gösterebilir.Borsa da dikkatli ve bilinçli yatırım ile para kazanmak gerçekten kolay olabilmektedir.Bilinçli yatırımcı fiyat hareketlerini inceler,haberleri takip eder,kısaca yukarı da belirttiğimiz analizlere uygun olarak hareket eder.

Şirketlerin göstermiş olduğu performans durumları da hisse senedi fiyat dalgalanmalarını  etki etmektedir. Şirketin büyümesi, karlılık ve borçluluk durumu, sektördeki konumu gibi birçok faktör, hisse senedi fiyatını etkiler. Alacak olduğunuz hisse senedi ile ilgili olarak, ait olduğu şirket ve sektöründe araştırılarak bilgi sahibi olmak gerekiyor. Ülke ekonomisi ve şirketin durumu gibi konular bir bütün halinde incelenmelidir.Makro ve mikro etki edecek etkenler ile ilgili olarak da araştırma yapılması ve sonuç durumuna göre hareket etmek gerekmektedir.