• YARIM ALTIN
  1.437,24
  % -0,81
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3603
  % -0,64
 • € EURO
  8,9491
  % -0,61
 • £ POUND
  10,1115
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  1,1372
  % -0,59
 • РУБ RUBLE
  0,0977
  % -0,65
 • BITCOIN
  236352,217
  % -6,36
 • BIST 100
  1.536,11
  % -0,27
tempobet

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetlerinin bilinen en kısa anlatımı, şirket ortaklarının paylarını belgelemek için birbirlerine verdikleri değerli evraklardır. Şirketin kendisine eş değer olabilecek bir parçası sayılmaktadır. Yatırımcılar, halka açık olarak borsaya koyulan hisse senetlerini alıp satarak şirketlere ortak olabilirler. Ancak, bu ortaklıkların diğer ortaklardan belli başlı bazı hak farklılıkları bulunmaktadır. Genellikle şirketlerin nakit ihtiyacı nedeniyle ortaya çıkan hisse senedi satışı, şirketlere nakit kazandırırken beraberinde de yatırımcılar için bir iş fırsatı haline gelir. Hisse senetleri, doğru bir kararla alındığında yatırımcısına kar elde ettirirken, yanlış bir şekilde alınması halinde zarara uğratabilir. Şirketler için iyi bir gelir kaynağı olmasının beraberinde bu gelir kaynağı ile yeni ortaklarına yeni haklar verilmektedir. 

hisse senedi

Hisse Senetlerinin Özellikleri

Birçok farklı hisse senedi ve özelliği bulunmaktadır.Hisse senetleri, kolayca nakit haline getirilebilir likit enstrümanlar olarak adlandırılır. Bu senetlerin satın alınması, beraberinde senedin sahibi olduğu şirkete ortak olmak anlamına gelmektedir. Şirkette, temettü hakkı ile sermaye arttırma kararlarına katılım hakkı elde edilebilmektedir. Senetlerde herhangi bir üst ya da alt yatırım sınırı bulunmamaktadır. Bunların dışında ise hisse sahiplerinin satın almanın ardından sahip olduğu bazı haklar vardır. Bunlar; kar payı olarak bilinen temettü hakkı, sermaye arttırmalarında mevcut ortak olarak kar payı alma hakkı olan rüçhan hakkı, yönetime katılma, oy kullanma, bilgi alma gibi haklardır.

Hisse Senedi Çeşitleri

Hisse senetleri içerisinde en çok duyulan çeşit genellikle Adi ve İmtiyazlı hisse senetleridir. Ancak, Türkiye’de kullanımı yasak olan iki hisse senedi türüdür. Türkiye’de, çoğunlukla Nama ve Hamilin yazılı olarak bilinen hisse senetleri kullanılmaktadır. Adi ve İmtiyazlı hisse senetleri, Nama ve Hamiline yazılı hisse senetleri dışında birkaç senet türü daha bulunmaktadır. Bunlar; Primli ve Primsiz hisse senetleri, Bedelli ve Bedelsiz hisse senetleri, Kurucu ve İntifa hisse senetleri olarak bilinmektedir. Nama ve Hamiline yazılı hisse senetleri, anonim olarak ortaklık payını belli edebilme amacıyla çıkarılmış bir hisse senedidir. Belirli bir kişi adına düzenlenen bu evraklar, hamiline yazılı olarak hazırlandığı için senet üzerinde herhangi birinin adına yer verilmez.