Hisse Senedi Tahtasının Kapanması ne demek tir ?

Hisse Senedi Tahtasının Kapanması ne demek tir ?

Kısaca tarif etmek gerekir ise; tahtası kapanan hisse senedinin üzerinde alım veya satış işleminin yapılamamasıdır.

Bir hisse senedinin tahtası neden Kapanır ?

Hisse senetlerinin tahtaları kapanmasının bir çok nedeni vardır.Bunlar kısaca belirtmek gerekir ise; Finansal tablolardaki dengesizlikler, işletmenin bilinçli zarara uğratılması,SPK’ nın mali tablo yükümlülüğünü yerine getirmeyen şirketlerin tahtasını kapatır.

Borsada Tahtası Kapanan hisse senetlerinin Tahtası açılabilir mi ?

Borsa tarafından, tahtası kapatılan hisse senedinin hangi nedenlerden dolayı kapatıldığı bildirim yapılır.Bu şirketler tahta  kapatılma tarihini izleyen 1 ay içerisinde yükümlülüğünü yerine getirirse yeniden işleme açılabilirler.Bu süre içerisinde yerine getiremeyenler ise  SPK’dan ek süre talep edebilir.Bu süre 1 senedir. Şirketler ek süre sonunda yükümlülüğü yerine getiremezseler. hisse senetleri borsa kotundan çıkartılır.

Tahtası kapanan hisseleri elinde bulunduran yatırımcılar ne yapmalılar ?

Bu tür tahtası kapanan hisse senedi olan yatırımcılar hakkını aramak için sadece bu şirketlere karşı dava açabilirler.

Hisse senedinin tahtasının kapanması, borsamızda geçmiş yıllarda sıkça yaşanan bir durumdur.bu durumla karşılaşmamak için yatırım yapılacak hisse senedi çok iyi analiz yapılarak seçilmelidir.

         Tahtası kapanan şirkete yatırım yapmamak için şu analizleri yapmak gerekir;

  1. Yatırım için seçilen şirkete ait Temel Analiz ve Duran varlık analizi yapmalıyız.
  2. Şirketin kurumsal şirket olup olmadığını iyi araştırmalıyız.
  3. Yatırım yapılan şirketin yöneticisinin borsa ile ilgili olup olmadığını araştırınız.
  4. Yatırım yaptığınız şirkete ait çıkan haberleri takip ederek şirketin durumunu izlemelisiniz.
  5. Yatırım yapılan şirket hissenin hangi grup içinde işlem gördüğünü araştırmak gerekir.(Gözaltı pazarı hisseleri veya borsada D grubundaki şirket hisseleri )
  6. Finansal tablolarında açıklanan zarar sermayesinin çok üstünde ve devamlı ise bu tür şirketlerin hisselerine bulaşmamak gerekir.
  7. Borsaya  yeni giren şirketlere tüm sermayemiz ile yatırım risklidir.
  8.  Hisse senetleri borsa kotundan atılmadan tahtası kapanmadan önce Uyarı amacı ile gözaltı pazarına düşmüştür veya D grubuna alınmış sürekli müzayede işleminden çıkartılmıştır. Bu süreci iyi değerlendiriniz Çünkü borsada bazen zararın neresinden dönülürse Kardır
  9. Bazı şirketler borsada hisse senetleri üzerinde spekülasyon yada bilançolarında usulsüzlük yapabilirler bu tür  şirketlere yatırım yapmamak gerekir.
  10. Yatırım yaparken kazanmanın anahtarı olan ‘araştırma ’mutlaka yapılmalı ve ulaşılan reel bilgilere göre karar alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir