Hisseye para çıkışı ve girişi nasıl analiz edilmelidir?

Hisseye para çıkışı ve girişi nasıl analiz edilmelidir?

para girişi-çıkışı olan hisse nasıl bulunur

Para girişi ve çıkışı hisse senedi için büyük önem arz eder.

Bir hissenin yükseliş eğilimine gireceği ve düşeceği noktasında yatırımcı için önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar. HisseYatırımcısı şu noktaya da dikkat etmesi gerekir. Sanal 1 günlük yada kısa vadeli para girişlerine göre işlem yapmamalıdır. Sürekli olarak hisse senedine para girişi var ise bu nokta hissenin hareketleneceği ve yükseleceği noktasında fikir verir. Tersi durumun da ise yani hisse senedi para çıkışı sürekli ve devamlı var ise hissenin düşeceği noktasında yatırımcıya fikir verir.

para girişi olan hisse bulma

Hisse senedi yatırımcısı aşağıda belirtiğimiz şekilde hareket etmesi gerekir;

  • Yatırım yapılacak hisseye para girişi oluyor ve hisse o oranda yükseliyor ise bu sağlıklı bir yükseliş olduğu konusunda fikir vermektedir.
  • Hisse yükseliyor fakat para çıkışı oluyor ise bu noktada; Hissenin dönüş noktasına yaklaştığı konusunda fikir vermektedir.
  • Hisse senedi düşüş eğilimde fakat hisseye para girişi oluyor ise; Hisse dip noktasına yaklaştığının işaretini vermektedir.
  • Hisse düşüyor bir yandan da hisseden para çıkışı oluyor ise bu hissenin biraz daha düşeceği noktasında bilgi vermektedir.
  • Hisse yatay pozisyonda seyrediyor ,fakat hisseye para girişi var ise,hisse senedini birilerin topladığı noktasında işaret olarak algılanabilir.
  • Hisse yatay pozisyonda olduğu halde para çıkışı devam ediyor ise,hisse dağıtılma işlemi yapıldığı noktasında bilgi verir.

Yukarıda hisse para çıkışı ve girişinin etkilerini sıradık.Bu etkileri dikkat etmekte fayda vardır.Yatırımcı bu etkileri nasıl yoırumlamalıdır noktası önem arz etmektedir.

  • Hisse senedi sağlıklı yükseliş trendindedir.Para girişi desteği devam ettiği için yeni yükseliş trend noktasına ulaşabilir. Bu noktalar ezbere değil analiz ile yapmanız gerekir. Bu analizi Finnet-2000 programı ile yapabilirsiniz.
  • Hisse yükseliyor fakat para çıkışı oluyor ise satış yapan aracı kurumlara bakmak gerekir.Bu noktada ilk beş aracı kurum satış grafiklerini incelemek gerekir. İlk 5 aracı kurum satış pozisyonunda küçük aracı kurumlar alıcı pozisyonunda ise yükselişin sağlıklı olmadığı noktasında hisse her an dönüş yaşanacağı yani düşüş riski taşıdığını anlamak gerekir.
  • Her zaman hisse yatırımcısı ilk 5 aracı kurum pozisyonlarını inceleyerek para girişi ve çıkışı noktasında analiz yapmalıdır.Ancak unutmamak gerekir ki tek başına asla hisse yatırımı için yeterli bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir