İnsanlar neden birikim yapmalıdır?

İnsanlar neden birikim yapmalıdır?

birikimin faydaları nelerdir

İlkokul çağlarından başlayarak insan para ile ilk tanışma sırasında anne yada babamız verdiği harçlığı idareli kullanma konusunda tembih etmiştir. İnsanoğlu para icat edilince ihtiyaçlarını karşılamak için para kazanmak zorundadır. Tabi ki ileride oluşabilecek olumsuzluklara karşı sigorta olması için birikim yapmamız gerekir. Bu nokta, gerçekten bu kadar önem arz ediyor mu? Çoğumuzun cevabı kesinlikle önemli olduğudur. Hayatın gerçeği olarak insanın başına ne zaman ne geleceği belli olmadığı için beklenmedik durum oluştuğunda maddi sıkıntı çekebilir. Maddi sıkıntı çekmemek için en iyi korunma yöntemi ise birikimdir.

birikim ne sağlar

Para biriktirmek aslında kolay olmasına rağmen insanlar bunu başarma konusunda yetersiz kalırlar. Her kes bilir ki para biriktirme çok önemli bir konudur. Para biriktirme yapmak için öncelikle harcama kontrolü yapmamız gerekir. Bu kontrolü yazılı bir plan dahilinde yapmak gerekir. Öncelikle gelir yazılır. Daha sonra ise harcamalar aylık dökülür. Harcama listesi içinde yer alan gereksiz harcamalar ise bir sonraki ay tasarruf olarak listeye dahil edildiğinde küçük de olsa birikim yapmaya başlarsınız. Örnek vermek gerekir ise ben çocuğuma ekmek parası üzerinden kalan bozuk paraları verdiğimde o kumbarasında o bozuk paraları biriktirdiğinde ay sonunda 300-400 TL para birikmiş olduğunu görüyorum. Kişiler kendi durumlarına göre plan yaptığında birikim yapmak zor değildir. Para birikimi yapan kişiler, bugün belki farkına varamazlar ama gelecekte oluşan sıkıntılı durumda ise maddi bir sıkıntı yaşamazlar. İşte bu noktada birikimin önemine farkına varır. Neden para biriktirmeliyim? diye soru aklınıza geldiğinde geleceğim için cevabını bulmak zor olmayacaktır.

birikim bize ne sağlar?

Para biriktirmek sadece sıkıntı  çekme yada geleceğe yatırım yapmak değildir. Birikimin yaptığınızda kendinizi güvende hisseder ve çok mutlu olursunuz. Geleceğe güvenli ve umutla bakarak, karamsar ve mutsuz olmazsınız. Birikimin yaratacağı fırsatlar size iş yada emeklilikte para gerektiğinde mutlu ve akılcı çözüm olarak karşınıza çıkar. Eğer birikim yapan genç çiftlerseniz, ileride çocuğunuz olduğu zaman ona daha iyi bir gelecek sunabilirsiniz. Birçok aile pahalı hayat koşullarından yakınmaktadır. Eğer bu durum karşısında kendinizi korumaya almak ve geleceğinize umutla bakmak için para biriktirirseniz, kendinizi daha iyi hissedersiniz. Çocuklarınız için eğitim fonu oluşturabilir ve bugünden başlayarak birikim yapabilirsiniz. Bu sayede gelecekte hayalini kurduğunuz rahat yaşam koşullarına da sahip olabilirsiniz.

Daha huzurlu ve güvenli bir hayat geleceği için önceliğiniz elinde olan parayı doğru şekilde kullanma yöntemini bilmenizden geçer. Tasarruflu olmalısınız ki birikim yaparak  ve gelir – gider tablosu dengesini sağlamalısınız. Gereksiz Harcama yapmamalı ve ihtiyaç olanı alma noktasında ilerlemek size, cebinizde kalan para miktarı olarak artış yapmanızı sağlar. Öncelik elde ettiğiniz gelirin bir kısmını, birikim  ve gelecek için biriktirmelisiniz.

Birikim yaptınız sadece bu yeterli değildir birikimlerin değerini, korumak için yatırım yapmak da gerekir. Altın yatırımı, döviz yatırımı, arsa yatırımı v.b  yatırımlarla değerlendirmeniz gerekiyor. Bu sebeple para ve yatırım konuları hakkında bilgi için, araştırma yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir