Kapanış Seansı Ne demektir ?

KAPANIŞ SEANSI Ne demektir ?

A- Kapanış Seansı nedir ?

Kapanış seans uygulaması 2 Mart 2012 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur.

Kapanış seansı saatleri

Bu uygulamanın bazı istisnaları vardır bunlar şöyledir; borsa yatırım fonu, varyant’lar, sertifika ile temerrüt işlem sıraları vede yeni pay alma hakkı kapanış seansına dahil değildir.

Kapanış Seansı Fiyatı verilen emirlerin en yüksek hacimlisiyle  hesaplanarak, tüm işlemlerin bu fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği, tek fiyat yöntemiyle işlem yapılan seans bölümüdür.

Kapanış seansı uygulaması aşamaları süresi ve saatleri

  • Emir toplama aşaması : 4 dakika süresi vardır.Şu saatler arasında olur; 18:01 / 18:05
  • Fiyat belirleme ve kapanış seansı işlemleri aşaması –:Bu aşama 2 dakika sürer.; 18:05/ 18:07
  • Kapanış fiyatından/ tek fiyattan işlemler aşaması :2 dakika devam etmektedir. 18:08 / 18:10

Emir Toplama Aşaması (18:01 – 18:05) : Kapanış seansına bekleyen pasif emirler harici, kapanış seansına yönelik fiyat belirlemeye yönelik yeni alış ve satış emirleri dahilinde Sisteme ulaşan emirlerin eşleştirilemediği aşamadır.

İletilen kapanış Emirleri üzerinde miktar yada fiyat değişimi yapabiliriz. Emirler iptal edilebilir.

Kapanış Fiyatı Belirleme ve Kapanış Seansı İşlemleri Aşaması (18:05 – 18:07):

Belirtilen ikinci aşama esnasında, kapanış seansı esnasında toplanmış olan emirler ,işlem sıralarında kapanış fiyatı belirlenmekte ve sonrasında belirlenen kapanış fiyatından işlemler gerçekleştirilmektedir.  Bu esnada yeni emir girişi olmamakta, bekleyen emirler revize edilememekte, bölünmemektedir, iptal olmamaktadır.

Kapanış Fiyatından İşlemler Aşaması (18:08 – 18:10):

Son işlem fiyatından işlemlerin yapıldığı seans durumudur. Limit fiyatlı emirlere izin verilir (Fill and Kill ve Açığa satış emirleri dahil). Kotasyon emirleri girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Son işlem fiyatına eşit emirler üzerinde miktar artırma ve azaltma yapılabilir. Son işlem fiyatından farklı fiyatta bekleyen emirlerde miktar artırmaya izin verilmez, azaltmaya izin verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir