• YARIM ALTIN
  1.491,14
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3203
  % 1,55
 • € EURO
  8,6069
  % 1,37
 • £ POUND
  9,5583
  % 1,30
 • ¥ YUAN
  1,0537
  % 1,48
 • РУБ RUBLE
  0,0999
  % 1,27
 • BITCOIN
  83802,134
  % -1,78
 • BIST 100
  1.104,56
  % -0,49
tempobet

Kişisel Finans Ne demektir, Nasıl Yapabiliriz?

Kişisel Finans Ne demektir, Nasıl Yapabiliriz?

Kişisel Finans Ne demektir, Nasıl Yapabiliriz?

kişisel finans nasıl yapılır?

Kişisel finans anlamsal olarak gelir-gider dengesini kurmak anlamındadır. Bu dengeyi sağlayanlar kişisel olarak yaşam kalitesini yükselten bireylerdir. Gelir- gider dengesi sağlayamıyor, ay sonu gelince, parasız kalıyorsunuz. Borçlar ödeme planı yapmıyor ve sıkıntılı bir süreçte ilerliyorsanız. Kişisel finans sistemini kurmanızın tam zamanı diyebiliriz.  Teknik olarak tanımlama yapılır ise; Kişisel finans, cebinizde parayı akıllı ve doğru yönetme, gelir- gider dengesini sağlayan muhasebe yöntemine verilen addır. Kişisel aylık gelir tutarı toplamını öncelik sırasına göre, aylık harcama tutarına dengeli olarak dağıtılması sizin kişisel finans sisteminizi oluşturur.

Kişisel finans yönetimi nasıl yapılır?

Kişisel finans yönetimi; 1-Gelir Yönetimi 2- Tasarruf yönetimi 3-Birikim yönetimi olarak ayrılır. Bu yöntemleri kısaca açıklayalım.

Kişisel finans

Gelir yönetimi

Öncelikle gelir yönetimi kişisel gelirinizin devamlı ve istikrarlı olarak artması için prensipli olmak zorundasınız. Doğru ve başarılı kişisel finans için ilk yapmanız gereken tüm harcama tutarını kaydi olarak takip etmek zorundasınız. Gelirinizden sabit giderleriniz çıktıktan sonra (kira, fatura, aidat, kredi, kredi kartı ödemesi) gibi giderleri toplam gelirden ayırarak kalanında kalan parayı harcamalısınız. Her ay sonu yaptığınız bütçeleri karşılaştırma tekniği ile gereksiz giderlerinizden kurtulabilirsiniz.

Tasarruf

Kişisel finansın en önemli maddesi ise tasarruf kaleminden oluşur. Harcamalar kontrolü yapmadan kişisel finans yapamazsınız. Gelir-gider dengesini sağlayan kalem tasarruf etmekten geçmektedir. Gereksiz harcamaları kısmak tasarruf etmeye örnek teşkil edebilir. Kişi kendine göre hangi noktalarda gider tasarrufu yapacağını bilmek zorundadır.

Birikim

Kişisel finansın hassas noktası birikim yapmaktan geçmektedir. Kişi kazandığı ile geleceğini düşünerek birikim yapmak zorundadır. Kişisel finans yapma kararı aldığınız da öncelikle gelir -gider dengesi arasında negatif fark var ise, gelir yönetimi ve tasarruf yönetimi adımlarını tekrar kontrol etmeniz gerekir. Gelir yönetimi  doğru yönetilir ise, tasarruf yapma noktasında  birikim yapılabilir. Birikim yapma yöntemi olarak döviz, altın gibi kalemler öncelik taşır.

Birikim yapmak için pek çok farklı yöntem var. Döviz alabilir, vadeli mevduat hesabı açabilir, altın biriktirebilir ya da altın hesabı açabilirsiniz.