• YARIM ALTIN
  1.377,42
  % 1,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN
  347679,659
  % 3,47
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
tempobet

Manipülasyon Nedir, Manipülatör Kimdir?

Manipülasyon Nedir, Manipülatör Kimdir?

Manipülasyon, manipülatörler tarafından başkalarının fikrini, algısını ya da davranışı onlar daha belli etmeden bazı yöntemler ile değiştirilmesini amaçlayan yöntemlerdir. Bu yöntemler, genellikle bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişinin menfaatleri göz önünde bulundurularak sömürücü ve aldatıcı amaçlarla yapılmaktadır. Kişileri kandırarak varlığı ele geçirmek ya da satmaya yönelik olan bu işlemler, piyasa içerisindeki arz ve talep ilişkilerini karşı karşıya getirerek fiyat oluşumlarını etkilemektedir. Fiyatlara müdahale ederek, insanların düşüncelerini hileli bir şekilde yönlendirilmesi sağlayan manipülatör, piyasasın şeffaf ve açık olabilmesini engellemektedir. Yatırımcıların güvenlerini olumsuz olarak etkileyen bu durum, fiyatları kolayca etkileyebildiği için herhangi bir müdahalede belirginlik göstermektedir. 

manipülasyon

Manipülatör Kime Denir?

Manipülatif işlemler yaparak piyasa dolandırıcılığı gerçekleştiren kişilere manipülatör denmektedir. Piyasanın genel seyrini değiştiren ve yatırımcıların güven duygularını kaybetmelerine neden olan bu durum, çeşitli yöntemler ve hileler ile hisse senetlerinde oluşması beklenen fiyatları engellemektedir. Bu duruma, manipülasyon adı verilmektedir. Manipülasyonlar, birçok farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar işlem bazlı ve bilgi bazlı olarak değişmektedir. İşlem bazlı manipülasyonlar, hisse senetleri fiyatlarını etkileyebilmek ve farklı bir görüntü oluşturabilmek amacıyla yapılan alım ve satımlar için kullanılmaktadır. Bilgi bazlı manipülasyonlarda ise borsa piyasasına yeni girmiş yatırımcıların yatırım araçları ve diğer konular hakkındaki eksik bilgilerini kullanarak dolandırmaya çalışılması şeklindedir. Kendi amaçları doğrultusunda acemi yatırımcılara yanıltıcı yorumlar verilerek gerçekleştirilen bu yöntemde, manipülatörler birçok farklı eylem ortaya koyabilmektedir.

Manipülatör ve Manipülasyon Yöntemlerinden Nasıl Korunulur?

Manipülasyon işlemleri genellikle piyasa alanındaki bilgi ve deneyim eksikliği yaşayan yatırımcılara karşı kullanılmaktadır. Bu sebeple de borsa piyasasına giriş yapmak isteyen ya da giriş yapan yatırımcıların öncelikle bilgi avına çıkmaları gerekmektedir. Kendi stratejilerinizi oluşturabilir, kendi yönünüzü belirleyebilir ve bu doğrultuda hareket edebilirsiniz. Aracı kurumlarda ise bu durum biraz daha farklı gerçekleşmektedir. Aracı kurumların yalnızca kendilerini değil, müşterilerini de manipülatif saldırılara karşı korumaları gerekir. Müşterilerin yaptığı işleri sürekli kaydederek, herhangi şüpheli bir durum olması halinde kontrol edilmelidir. Manipülatör tarafından bir eylemle karşılaşabilme ihtimaline karşı tüm denetlemelerin düzenli olarak yapılması daha doğru olacaktır.