Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları Nedir?

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsaları Nedir?

Kripto para dünyasında 2 çeşit para değişim platformundan bahsedebiliriz. 1-Merkezi kripto para platformu 2- Merkezi olmayan kripto para platformlarıdır. Merkezi olan kripto paralar bir kurum tarafından kontrol edilir.(Merkez Bankaları)  Merkezi olmayan kripto para platformları ise bir merkez yada kurum tarafından kontrol edilmeyen platformlardır.

merkezi olmayan borsaların avantajları

Merkezi ve Merkezi olmayan Kripto para borsaları arasında ne fark vardır?

  • Fon kontrolü farkı: Merkezi olan platformlarda alım-satım işleminde  fonlar merkezi servis Tarafından kontrol edilir. Merkezi olmayan piyasalarda ise alım-satım işlemindeki fonlar platform kullanıcısı tarafından kontrol edilir.
  • Doğrulama işlemi : Merkezi kripto borsalarında işlem doğrulama yetkisi platformdadır. Merkezi olmayan borsalarda akıllı sözleşmeler sayesinde işlem doğrulamasına gerek duymamaktadır.

İlginizi çekebileceğini düşündük ; Bitcoin nedir? ,Blockchaın nedir?

 

Merkezi olmayan borsa esasları nelerdir?

 

    • Merkezi olmayan borsalar hızlı ve daha ucuz işlem gerçekleşir.
    • Daha güvenilir işlem yapma şansına sahip olursunuz
    • Güvenli donanım sayesinde sorunsuz olarak cüzdanlar ile entegrasyon sağlanır.
    • Fonlar kullanıcılar tarafından kontrol edilir.

Yatırımcı kripto para borsalarında işlem yapmak için en önem verdiği , güvenlik ve soğuk cüzdan hizmeti noktalarında sorun yaşamamak istemesidir. İnternet ortamında açılan yatırım siteleri çok fazla olunca bazen yatırımcı zarar edebilmektedir. Bu şöyle oluşmaktadır. Yatırımcı araştırmadan hesap açıp işlem yaptığı site belli bir süre sonra kapanma riski ile yatırımcısını zarara uğratmaktadır. Kripto para yatırımcısı bu konuda hassas olmalı ve araştırma sonucunda işlem yapacağı platformu seçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir