Pivot sistem nedir? ne işe yarar?

Pivot sistem nedir? ne işe yarar?

hisse pivot değeri hesaplama nasıl yapılır

Finansal piyasalar da her türlü yatırım enstrümanlarının(Borsa endeksleri, Hisse, Dolar, Altın v.b) belirli periyot olarak açılış-kapanış, en düşük-en yüksek gibi bazı temel verileri esas alarak hesaplanan sisteme pivot sistem denmektedir.

Bu sistemin temel amacını şöyle açıklayabiliriz; Seçim yaptığımız yatırım kaleminin seçmiş olduğumuz periyotta(1 saatlik,4 saatlik günlük, aylık v.b) yönünü yani yükselip düşme noktasını bulmaya yaramaktadır. Pivot noktaları destek ve direnç noktalarında sıkça kullanılır. 1.destek ,2.destek noktası gibi. Pivot noktası denge değeri üstünde yer alan piyasa değeri direnç noktalarını, tersi durumunda ise destek noktasını oluşturur. Pivot değerlerini hesaplayabilmek için en düşük-en yüksek açılış değerlerini bilmek gerekir. Piyasaya yeni giren yatırımcı belki anlattığımızdan konuyu anlamayabilirler. Bu noktada yine hesaplamayı borsa programları ile yapabilme şansınız vardır. Pivot noktaları hesabında dikkat edilmesi gereken bir önceki verileri alarak işlem yapmak gerekir.

Pivot sistemi ne işe yarar ?

Pivot sistem kısaca aşağıda ki şekilde bilgi elde etmemizi sağlar.

pivot hisse değeri ne demektir
ÖRNEK PİVOT HESAPLAMA İLE HİSSE DEĞERİ
  • Pivot sistem ile bir hissenin ,pivot değeri üzerinde yer alması olumlu, pivot değerinin altında yer alması ise olumsuz bir düşünce oluşturur.
  • Pivot değeri üzerinde ki noktalar hissenin direnç seviyesini, pivot değeri altındaki noktalar ise destek noktaları konusunda bilgi verir.
  • Finans piyasası yatırımcısı, çok kısa vade için alacağı pozisyon için günlük pivot, kısa-orta vade için haftalık pivot, daha uzun vadeler için aylık-6 aylık pivot verileri ile işlem gerçekleştirmelidir.
  • Hisse seçimi yaparken, seçilen vadeye göre(1 günlük, haftalık, aylık) alım yapmak istendiğinde bu değerin mutlaka pivot değeri üzerinde olması noktasına dikkat ediniz.
  • Pivot noktasının hisse hakkında size her gün kritik destek üzerinde yada altında olduğu noktasında bilgi vermektedir.
  • Haftalık pivot değer verilerine göre hisse seçmelisiniz. Bu seçimi yaparken günlük pivot değerlerini de göz önünde tutmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir