Risksiz ve getirisi yüksek hisse seçiminde hangi yöntem kullanılır?

Risksiz ve getirisi yüksek hisse seçimin de hangi yöntem kullanılır?Yatırımcı amaç olarak parasını arttırmak için yatırım sürecine girer. Bu süreç olarak  devamlılık arz eder. Yatırım süreci belirsizlik ortamında, risk teşkil eder. Bu nokta da yatırımcı risk-getiri döngüsünü iyi analiz etmesi gerekir. Risk analizi olarak yatırımınızı çeşitlendirmek risk oranını düşürür. Hisse senedi piyasa olarak dinamik yapıya sahip olduğu gibi, her an karşılaşabileceğiniz riskleri de taşır.Yatırımcı risk getiri analizini hisse senetlerinde de uygulaması gerekir.

Risksiz yüksek getirili hisse

Getirisi yüksek riski düşük hisseler nasıl seçilir?

Bu noktada yatırımcı  bazı araştırma ve endekste hızlı hareket eden ve riski düşük hisse seçimi yapmak için hisselerin beta getiri haritasına bakmamız gerekir. Grafiksel olarak getirilerini görmek ancak beta getiri haritası ile mümkündür. Bazı yatırımcılarımız çok karışık diyebilir. Bu konuda size daha önce de bahsettiğimiz finnet-2000 programı bu noktada yardımcı olacaktır. Hiç zorlanmadan hazır paket olarak hizmetinize sunulan program ile saatlerce uğraşmadan sizin yerinize aradığınız hisseleri size detaylı olarak sunacaktır. Hisse senedi beta katsayısı hisse pazarındaki durumunu bize gösterir. Beta katsayısı yüksek olan hisseler riskli grupta yer alır.

Hisse beta katsayısı ne demektir.?

Bir hissenin pazar riskini ölçmeye yarayan katsayıya beta katsayısı denmektedir. Beta katsayısı ise hissenin endeks duyarlılığını ölçmeye yaramaktadır. 

BetaKatsayısı: ß
ß=1 ise hissenin hareketi endeksle aynı (ortalama risk) 
ß<1 ise=”” ise=”” hissenin=””hareketi=”” endeksten=”” daha=””yavas=”” az=”” riskli=”” d=””k=”” volatilite=”” br=””>ß>1 ise ise hissenin hareketi endeksten daha hızlı (daha riskli, yüksek volatilite) olarak irdelenir.

IMKB 30 BETA-GETİRİ TABLOSU


1.BÖLGE

2.BÖLGE

3.BÖLGE

4.BÖLGE
ARCLK EGARANTİ EASELSAN EAKBNK E
DOHOL EKOZA ETOFAŞ EEREGL E
KCHOL EHALKB ETAVHL EISCTR E
PETKM EEKGYO EKRDMD E
SISE EENJSA ESAHOL E
SODA ETHYAO E
TCELL EYKBNK E
TUPRS EVAKBN E
BIMAS ETTKOM E
TKFEN EPGSUS E
KOZAL E
SOKM EBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir