Teknik Analiz ile gerçekten başarı sağlanabiliyor mu?

Teknik Analiz ile Başarı sağlanabilir mi?

Teknik analiz nedir öncelikle bu kavramı  ile başlayalım gelecekte oluşabilecek olan fiyat değişimlerini tahmin etmek şeklinde açıklayabiliriz.

Teknik analiz ile para kazanma

Borsa Analiz grafikleri yardımı ile oluşan piyasa hareketi oluşumlarının  incelemesidir. Borsa Analiz ve yorum ile Borsa para kazanmak mümkündür. Burada ifade edilen “piyasa hareketi” ve “fiyat hareketi” kelimeleri, analiz yapan için  iki önemli bilgi kaynağını (fiyat ve işlem hacmini) ifade etmektedir.

Borsa Analiz sistemi 3 aşama olarak kabul edilir;

-Piyasa her şeyi hesaba katar (değerlendirir).
-Fiyatlar trendlerle hareket eder.
-Geçmiş, kendini tekrarlar.

  • Piyasa her şeyi hesaba katar :Teknik analiz, hisse senedinde oluşabilecek fiyat kısmına etkileyecek bütün unsurların (temel veriler, politik etkiler, psikolojik durum vs.) hisse senedi tarafına fiyat olarak yansıtıldığını belirtir. Bu sebeple, fiyat hareket lerinin incelenmesi tek koşul olarak kabul görür.Arz ve Talep dengesine göre fiyat hareketleri değişim göste rir.Kısaca Talep Arz’dan fazla ise fiyat yükselir tersi durumunda ise düşer. Teknik analizcilerin  kabul görmüş varsayımı: arz ve talep güçlerinin belirleyici etkisi, hisse senedinin ekonomik temel verileri “boğa (yükselen)” ve “ayı (düşen)” piyasalarını ortaya çıkarır. Piyasanın aşağı ya da yukarı hareket etmesinin nedeni, grafiklerin kendileri değildir. Grafikler yalnızca, piyasa psikoloji sinin (düşüncesinin) “boğa piyasa sı” ya da “ayı piyasası” olduğunu yansıtırlar
  • -Fiyatlar trendlerle hareket eder :Teknik analiz kuramına göre fiyatlar trendler şeklinde oluşur ve devam eder.Piyasa da oluşan trend lere göre analiz çerçevesinde olu şan boğa ve ayı piyasaları bu kuram dahilde oluşur ve devem eder.
  • -Geçmiş, kendini tekrarlar : Teknik analiz yöntemine göre oluşan piyasalarda ayı piyasası düşen bir piyasa psikolojisi ile oluşturulur.İnsanların psikolojik olarak düşüş hareketine katılım sağlanması hedeflenir.Tersi durumunda ise Boğa piyasası devreye girer.Piyasada oluşan bu tablo sürekli olarak devem eder. Teknik analiz tanımına uygun olarak bu hareket döngü halinde dir.

Teknik analiz uygulanarak,borsa forex, altın, kripto para analizinde tutarlı ve başarılı sonuçlar elde ede biliriz. Piyasa da oluşan her hareket sonuç olarak tekrar eder.Yatırımcının dikkat etmesi gereken nokta sürü psikolojisi diye tabir edilen düşünce yapısının tersine hareket etmesi,panik yapmadan sabırla beklemesi kazanma nın anahtarıdır.  Kripto para dünyası bizlere hızlı ve çok çeşitli fırsatlar sunar.Yatırımcı olarak bunları değer lendirmesini bilmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir