Teknik analizi nasıl para kazanmak için kullanabiliriz?

Teknik analizi nasıl para kazanmak için kullanabiliriz?

Teknik analiz yatırımcı için vazgeçilmez bir unsurdur. Teknik analiz nedir?, Teknik analiz nasıl uygulanır?, Teknik analiz yöntemleri nelerdir? Bu gibi birçok soru yatırımcının kafasında yer etmektedir. Teknik analiz geçmişte oluşan fiyat grafiklerinin incelenerek ileride oluşacak fiyat hareketlerini tespit etmektir. Teknik analizi para kazanmak için uygulayabilmek için bazı temel noktaları bilmek gerekir. Teknik analizde para kazanmak için öncelikle borsa yatırımcısı kendi uygulayacağı yatırım vadesini bilmesi ve o duruma göre pozisyon açması gerekir. Borsa da uygulama olarak kısa vade ve uzun vade kavramları mevcuttur. Borsa yatırımcısı kendine uygun yatırım vadesini seçer.

borsa teknik analiz avantajları

Günlükçü diye piyasalarda tabir edilen kısa vadeli yatırım şekli olan günlük işlem Alım-Satım yapma fikri seçti iseniz; Bir gün(24 saat) içinde piyasa haber akışı, fiyat hareketi dalgalanmalarını dikkatlice takip etmeniz gerekir. Günlükçü piyasa hareket rehberiniz olarak,  grafiklerinizi 5 dakikalık periyot 20 dakikalık, 60 dakikalık, 2 saatlik ve 1 seanslık grafik durum incelemesine istinaden hareket stratejisini belirleyerek kendi yöntemleriniz ile işlem pozisyonu açmanızı tavsiye ederiz.

Vade yatırım düşünceniz var ise uzun vadeden kasıt 1 yıl ve daha fazla süreyi kapsayan yatırım anlamanız gerekir. Bu noktada borsa yatırımcısı temettü verimliliği yüksek hisselere yönelmesi gerekir.

Teknik Analiz ne gibi fayda sağlar?

Finansal piyasa fiyat veya işlem miktarı değişim olarak ortaya çıkan grafik ve formasyonların açıklanmaya yardımcı olması ve trend son şekli ile gelecekte oluşabilecek trendleri belirlememize yarayan analiz aracımızdır. Teknik analiz temelleri olarak, alış-satış, hacim-günün en düşük fiyat seviyesi, en yüksek fiyat seviyesi ve günün kapanışı verilerini bize sunar.

Para kazandıracak teknik analiz uygulamaları nelerdir?

Para kazandıracak uygulamaları kısaca maddeler halinde sıralayalım;

  • Destek geçmişte oluşmuş bir dip, direnç ise geçmişte oluşmuş bir tepedir. Bu noktalarda oluşan hareketler çok önemlidir. Destek noktası aşağı doğru kırıldığında yeni bir aşağı trend başlar.
  •  Hareketli ortalamalar, trendlerin yönünü ve ne zaman döndüğünü belirlemeye yarar, Eğer bu ortalamalar 50 ve 200 gün gibi uzun dönemi kapsarsa hissenin uzun dönemli görünümünün kuvvetli olduğundan bahsedilir. 50 günlük ortalamanın altına inen fiyat kısa dönemli düşüş habercisidir. 200 günlük ortalamaların altına iniş ise çok olumsuzdur ve ana trendin değiştiğinin işaretini verir.Kısa vade için 10 ve 30 günlük ortalamalar kullanılır. Bir yükseliş trendinin sonunda10 günlük ortalama 30 günlük ortalamayı aşağı kestiğinde olumsuzluk başladığının sinyali veriliyor demektir. Düşen bir trendde ise düşüşün bitip yukarı bir hareket başladığında 10 günlük ortalama 30 günlük ortalamayı yukarı doğru keserek al sinyalini verir. Alım için genel görüş kısa hareketli ortalama eğrisinin üzerinde olması gerektiğidir.
  •  RSİ göstergesi, aşırı alım ve aşırı Satış bölgelerini belirleyebilmesi için ona üst ve alt sınırlar sağlamasıdır. Değer 0 ile 100 arasında dalgalanır. 70’in üzeri aşırı alım, 30’un altı aşırı satış bölgesidir.
  • Hisse yönünü CCİ göstergesi ile tespit ederiz. CCI’yı bir aşırı alış yada aşırı satış indikatörü olarak kullanabilirsiniz. Bunun için +100’ün üstündeki hareketleri aşırı alım,”-100’ün altını aşırı satış olarak okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir