Yatırımcı ayı piyasası ve boğa piyasasına girildiğini nasıl anlamalı?

Yatırımcı ayı piyasası ve boğa piyasasına girildiğini nasıl anlamalı?

 Yatırım yapan, yapmayı düşünenlerin gazete, dergi, televizyon gibi görsel iletim araçlarında sık olarak duyduğu ayı ve boğa piyasası terimi hep merak konusu olmuştur. Ekonomi terimleri içinde önemli bir yer tutmaktadır. Yatırımcı öncelikle  Ayı ve boğa piyasası nedir ? sorusunun cevabını bilmelidir ki nasıl davranacağını bilsin. Ayı ve boğa piyasası, piyasa içinde devamlı olarak ekonomik şartlara bağlı olarak döngü içinde yaşanmaktadır. Yatırımcıya nasıl davranması gerektiği noktasında fikir veren piyasa türüdür. Yatırım vadesi olarak tercih edilen uzun veya kısa vadeli yatırım için  ayı ve boğa piyasası önem ifade etmektedir..

Ayı piyasası nedir?

ayı piyasası ve boğa piyasası nedir

Ayı piyasası;alım gücünün düşeceği ve piyasada düşüşün yaşanacağı evre olarak tanımlanır.Teknik olarak ayı piyasasında arz çok talep az olduğu için fiyatlarda belirli bir düşüşün yaşanacağını anlatır. Bu piyasada yatırımcı panik havasında olduğu için fiyatlar hızla düşmeye başlar. Yatırımcının bu piyasada fırsatları değerlendirmesi gerekir. Teknik olarak Boğa piyasasının 3. Evresi  ayı piyasasına girilmekte olduğunu belirtir.

Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasası; alım günün artacağı ve piyasada yükselişin yaşanacağı evre olarak tanımlayabiliriz. Boğa piyasası yatırımcıların en çok tercih ettiği piyasadır. Bu piyasada beklentiler artmaya başlamış ve bu nedenle alışlar hızlandığı için fiyat grafikleri artma yönünde ilerlemektedir. Bu piyasada yüksek kar elde edebilmek için mutlaka ayı piyasasında yatırım yapmış olmak gerekir. Boğa piyasası uzun vadeli yatırım için ideal bir piyasadır.

Piyasalarda ki arz-talep dengesi ne demektir?

ayı piyasa ve boğa piyasa fırsatları nelerdir

Piyasalarda oluşan arz-talep dengesi istikrarı ifade ettiğini söyleyebiliriz.Arz teknik olarak sunma anlamındadır. Talep ise alma anlamını ifade etmektedir. İktisat teorisi olarak piyasalarda her şey bu iki terim üzerine kuruludur. Açıklamak gerekir ise;talep piyasada çok olunca arz düşmektedir. Bunun sonucunda fiyatlar yükselmektedir. Fiyatın yükseldiği piyasalarda ise boğa piyasası etkisi görülmektedir. Tersi durumda ise; piyasalarda talep azlığı nedeni ile arz yükselmektedir. Bunun sonucunda fiyatlar düşmektedir. Fiyat düşüklüğü olduğu piyasalarda ise ayı piyasası etkisi görülmektedir. Ekonomide arz-talep üretim ve tüketim olarak da karşımıza çıkan bir ifadedir. Denge kurulamadığında arz azlığı nedeni ile ithalata yönelme olduğu konusunda fikir edinmiş olursunuz.

1 thought on “Yatırımcı ayı piyasası ve boğa piyasasına girildiğini nasıl anlamalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir